Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Projekt elektrické sloní bariéry s ohradníkem fencee v Africe

Projekt elektrické sloní bariéry s ohradníkem fencee v Africe

Česká nezisková organizace Save-Elephants, z.s. působí od roku 2012 v několika zemích Střední Afriky a podílí se na projektech na ochranu volně žijících živočichů, především slonů pralesních a slonů savanových. Vedle hlavního důvodu ohrožení pro oba druhy – cíleného pytláctví za účelem obchodu se slonovinou – čelí sloni i některým dalším hrozbám. V důsledku pronikání lidí do původního prostředí slonů ubývá chobotnatcům životní prostor a s tím, jak v Africe přibývá lidí (nadále je Afrika mnohem méně hustě osídlená, než Evropa, ale v současnosti zažívá velký populační růst), ubývá slonům životního prostoru. Konflikty se zemědělci jsou stále častější a nevyhýbají se ani Kongu, kde česká organizace působí zejména. Právě snaha o zmírnění konfliktu mezi divokými slony a rolníky je proto v Kongu jedním z pilířů působení českého spolku.

Většina vesničanů z obce Leboulou v jižním Kongu (asi 2 500 obyvatel) se živí zemědělstvím. Do velké míry jsou soběstační v produkci manioku, arašíd, kukuřice a banánů, a přebytky prodávají obchodníkům do města i do sousedního Gabonu. V posledních letech však sloni pralesní, kteří oblast navzdory pytláctví i nedaleké výběrové (selektivní) těžbě dřeva v deštném lese obývají, stále častěji páchají na polích místních malorolníků významné škody. Situace dospěla tak daleko, že mnozí vesničané dávají již i veřejně najevo, že by se mělo přistoupit k fyzické likvidaci slonů. Rolníci si někdy v noci, kdy sloni na pole nejčastěji chodí, střeží svou úrodu a přímo zde nocují, rozdělávají ohně a střílejí do vzduchu. Jednou incident slona v blízkosti rolníka vyústil v lehké zranění dotyčného, když před slonem prchal. Ochránit však vždy veškerá pole je mimo možnosti místních lidí.

Kvůli této nelehké situaci jak pro rolníky, tak i kvůli hrozícímu nebezpečí pro kriticky ohrožené slony jsme se rozhodli podat pomocnou ruku a alespoň částečně problém řešit. Rozhodli jsme se pro ostrahu vybraných částí polí, kterou si komunitně zvolili přímo vesničané, zkusit před slony ochránit metodami, které fungují s úspěchem již jinde v Africe. První dva zvolené celky polí (6 a 9 ha) jsme na sklonku roku 2022 vybrali pro ochranu pomocí elektrického ohradníku a s pomocí směsi z pálivých chilli papriček. Hlavní financování projektu jsme získali díky podpoře mezinárodního ochranářského Elephant Crisis Fundu.

Na řešení elektrického úseku se významně sponzorsky podílela česká firma fencee, jejíž výrobky jsme použili.

Sada zdroje pro elektrický ohradník energy DUO RF EDX150 s dálkovým ovladačem
SLEVA 15% s kódem LETO15

Sada zdroje pro elektrický ohradník energy DUO RF EDX150 s dálkovým ovladačem

Výkonný chytrý RF generátor elektrického ohradníku s výkonem 15 J (230 V/12 V) a…

11 999 Kč s DPH Skladem
Detail produktu

Ohrazení proti pronikání slonů pralesních musí být robustní. Techniku jsme umístili do nově vybudovaného cihlového přístřešku s plechovou střechou, na kterou jsme umístili solární panel. Elektrické dráty byly vedeny plastovými izolanty, přivezenými z ČR, upevněnými na zakořeněné kůly ze dřeva nebo upevněny na improvizované izolanty z kovové výstuže a plastové hadice, zapuštěné do betonových patek, které jsme na místě vyrobili.

Ohrazení bylo dokončeno na přelomu roku a v počáteční fázi měly uvnitř svá políčka 4 rodiny. V průběhu následujícího půl roku se přidaly další 4 domácnosti a dosud zbývá menší část volné půdy, kterou v příštím období dešťů obsadí další lidé.

Až dosud funguje bariéra stoprocentně. Podle stop jsme odhalili několik přiblížení slonů až na vzdálenost několika metrů, přičemž vždy se sloni obrátili na ústup. Nelze s jistotou říci, zdali došlo ke kontaktu s elektrickým ohradníkem a případně s kolika zvířaty nebo jestli v tuto chvíli stačila bariéra odradit slony vizuálně. Pravděpodobnější je první varianta, neboť s elektrickými ohradníky nemají sloni nikde v Kongu žádnou zkušenost a nepředstavovala by tedy pro ně vizuálně žádnou hrozbu.

Věříme, že s postupem času se nám podaří některé takové pokusy zaznamenat na fotopasti, které v oblasti i přímo na bariéře dlouhodobě používáme pro monitoring slonů i dalších živočišných druhů. Přikládáme několik fotografií a videí slonů v bezprostředním okolí bariéry a též pozorování ohrožených primátů – šimpanzů, goril a mandrilů nedaleko odtud.

Děkujeme vřele za Vaši podporu.

 

Za Save-Elephants, z.s. zpracoval koordinátor Arthur F. Sniegon, červenec 2023

Webové stránky: www.save-elephants.org/cs/

Několik fotek ze stavby ohradníku proti slonům:

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.