Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Útoky vlků na hospodářská zvířata v Beskydech

Útoky vlků na hospodářská zvířata v Beskydech

Ve čtvrtek 12. 10. 2023 jsme společně se zástupci Agentury pro ochranu přírody a krajiny (AOPK) vydali do oblasti Beskyd, kde je hlášený výskyt vlků a bohužel zde dochází také k napadení hospodářských zvířat. Navštívili jsme čtyři chovatele a jejich ohrady, které byly napadeny, abychom se více přiblížili realitě a dokázali si představit skutečnou situaci, které musí farmáři čelit.

Jsme specialisté na elektrické oplocení, a proto bylo naším úkolem zhodnotit stávající zabezpečení chovatelů a posoudit jeho dostatečnost vůči Standardu1. Dále jim poradit, co zlepšit a doporučit využití prvků Chytré Farmy fencee, za účelem zvýšení zabezpečení a kontroly nad ohradou.

Na začátku musíme zmínit, že se nejedná o snadnou záležitost. Z pohledu hospodařících farmářů je to problém, se kterým se musí vypořádat. Ztráta běžných či plemenných zvířat je pro ně citově i finančně bolestivá. I přes nelehké a někdy i terénní podmínky musejí mít své ohrady dobře zajištěny, a to s ohledem na samotný vztah ke krajině, zabezpečení jejího volného průchodu a přirozeného stavu.

V této věci se snaží AOPK ČR chovatelům pomoci doporučením dle Standardu1, jak nejlépe ochránit hospodářská zvířata před útoky velkých šelem, příp. i dotační podporou (Operační program Životní prostředí), na zlepšení zabezpečení ohrady. Přímé škody na zvířatech jsou chovatelům hrazeny ze státního rozpočtu. (náhrada škod dle zákona č. 115/2000 Sb.).

Poptejte konzultaci k dotacím na ohrady proti vlkům

Pomůžeme vám s vyřízením všech náležitostí pro získání dotace na ochranu před vlky. Od návrhu ohrady až po veškeré nesrovnalosti v dokumentaci a podání žádosti.
Nezávazná poptávka

Každý chovatel se s tím vypořádává po svém, podle dosavadních zkušeností a technických možností. Někde byly definovány chyby, které by mohly být příčinou vniknutí vlka do ohrady. Byly doporučeny návrhy na zlepšení, vysvětlena podstata fungování ohradníku, a jeho různé možnosti a využití.

My jako český výrobce elektrických ohradníků, mj. Chytré Farmy fencee, dáváme chovatelům do rukou nástroj, který jim zajistí neustálý dohled nad ohradou a nad jejím fungováním, např. hlášením každého problému, který se vyskytne. Ne vždy má chovatel přehled o zabezpečení, ne vždy musí být celé oplocení funkční. A to je možný vznik problému, že se vlk ohrady nebojí, nerespektuje ji a nevzniká u něj ta důležitá negativní zkušenost s ohradníkem, pak ji prostě podhrabe nebo jinak překoná. Na základě dohody s AOPK ČR poskytujeme chovatelům bezplatné konzultace ohledně instalace, zeefektivnění, údržby a kontroly zabezpečení elektrickým ohradníkem. Případně je možné farmářům zařízení zapůjčit pro vyřešení dočasného zabezpečení nebo vyzkoušení. 

Děkujeme AOPK za prostor a možnost setkání se s farmáři a samotným chovatelům za jejich čas a přístup. Věříme, že naše spolupráce a podpora bude ku prospěchu všech.

TÝM FENCEE

1Standarda – pravidlo, směrnice, měřítko, předpis, též právní předpis.
Standardy péče o přírodu a krajinu - Ochrana hospodářských zvířat před útoky velkých šelem, SPPK E 02 006: II. Revize.

Užitečné odkazy: 

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.