Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Jak na správné krmení slepic a výběr vhodného krmítka pro drůbež

Jak na správné krmení slepic a výběr vhodného krmítka pro drůbež

Slepičí strava by měla obsahovat správné množství bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. Dobré složení krmiva pomáhá udržet slepice zdravé a aktivní. V dnešním článku se podíváme na to, jak správně krmit slepice, a které pomůcky vám krmení usnadní.

Čím krmit slepice

Na trhu najdete mnoho druhů krmiv pro slepice, včetně suchých směsí, granulí, mokrých krmiv a různých doplňků stravy. Zásadní je vybírat vysoce kvalitní krmivo, které splňuje potřeby slepic a poskytuje jim veškeré nutriční látky, které potřebují pro správný růst a produkci vajec. Kvalitní strava by měla obsahovat obiloviny, jako je pšenice nebo kukuřice. Dále také trávu, seno a nějaký druh oleje. Ten lze nahradit také vařenými bramborami.

Pro slepice jsou také důležité bílkoviny. Vyzkoušet můžete odtučněný sójový šrot nebo hrách. Vhodné je přidat do krmiva také sušenou zeleninu, seno, sušené bylinky a různé druhy semínek, například slunečnicová, lněná a konopná semínka. Ty jsou skvělým zdrojem tuků, energie a minerálů. Pro slepice jsou také vhodné kopřivy, jablka nebo mrkev a vařené fazole.

Chcete-li dávat slepicím skořápky, které jsou bohaté na vápník a díky tomu jsou perfektním doplňkem stravy, je potřeba je nejprve cca na 5 minut dát do trouby. Poté je můžete slepicím nadrtit. Zahřátím v troubě je zbavíte všech případných bakterií. Pokud slepicím nechcete dávat skořápky, je nezbytné dodávat slepicím vápník prostřednictvím krmného vápence.

Kromě obstarání kvalitního krmiva je klíčové, aby měly slepice k dispozici čistou pitnou vodu, kterou je potřeba měnit každý den. Nedostatek vody může vést k dehydrataci slepic a může ovlivnit nejen jejich zdraví, ale také produkci vajec.

Nevhodné nebo dokonce nebezpečné potraviny pro slepice

Existují potraviny, které jsou pro slepice nevhodné, a některé dokonce nebezpečné. Jednou z takových potravin je například pečivo, které slepice sice zasytí, ale nedodá jim vůbec žádné vitamíny, minerály ani jiné benefity. Naopak, strava založená jen na pečivu drůbeži ubližuje a je pro ni velmi nebezpečná. Nevhodný je také česnek, se kterým když se to přežene, může ovlivnit chuť slepičích vajíček.

Mezi další nevhodné potraviny patří tyto:

 • avokádo
 • cokoli s obsahem kofeinu
 • čokoláda
 • cibule
 • azalka
 • narcis
 • zimolez černý
 • rajčata
 • lilek
 • pórek
 • cuketa
 • syrové brambory
 • fazole

Krmení slepic v zimě

Zima je pro slepice náročné období, a proto je potřeba zajistit vyšší příjem krmiva než po zbytek roku. Vhodným krmivem je především kukuřice, která je tučná a obsahuje vitamíny i minerály. S kukuřicí byste proto během zimních měsíců neměli šetřit. Další vhodnou zimní potravinou je slunečnice, vařené brambory nebo škvarky.

Během zimy je také nezbytná kontrola vody před zamrznutím. Pokud mrzne, častěji doplňujte novou vodu. Kontrolujte také rozlití vody, protože vlhko a obzvlášť v zimě není pro slepice dobré. V případě rozlití vody vyhoďte mokrou podestýlku a nahraďte ji novou a suchou.

Zajímá vás, jak zabezpečit kurník pro slepice na zimu anebo jak zajistit, aby vaše slípky snášely vajíčka i během chladných měsíců? Pak si přečtěte náš další blogový článek, ve kterém se dozvíte také to, jak by měl vypadat ideální slepičí kurník s výběhem.

Chtěli byste začít s chovem slepic, ale nevíte, co vše je potřeba zařídit? Pak právě pro vás je dnešní článek. Poradíme vám s umístěním kurníku i výběhu a dozvíte se, jaké vybavení je potřeba. Také vás seznámíme s bezpečnostními prostředky, s jejichž pomocí ochráníte svoje slepice před predátory.

Číst více

Jak často krmit slepice a jakým způsobem

Optimální frekvence krmení závisí na věku a typu slepic. Obvykle se doporučuje krmit slepice dvakrát denně. Zároveň mohou mít slepice neustálý přístup k sypkému krmivu.

Krmení pro slepice neházejte na zem. Místo toho použijte krmítka. Zamezíte tak různým nemocem slepic. Slepičí krmítka navíc poskytují lepší kontrolu nad nesnězenými zbytky, které je nezbytné vyhazovat, abyste předešli sezobání zkaženého krmiva.

Na trhu seženete krmítka mnoha druhů. Primárně můžete vybírat ze závěsných krmítek a žlabových krmítek. Některá žlabová i závěsná krmítka jsou otevřená a krmivo v nich není nijak chráněno proti škůdcům, jako jsou ptáci či hlodavci, ani proti povětrnostním vlivům. Jiná závěsná krmítka mají tubus, který vypustí jen regulované množství krmiva. Tento způsob pomáhá alespoň částečně krmivo chránit před nepřízní vnějších vlivů.

Další variantou jsou krmítka nášlapná, ve kterých je krmivo chráněné před škůdci i povětrnostními podmínkami, deštěm nebo sněhem. Jedná se proto o nejlepší ochranu krmiva. Další výhodou nášlapných krmítek i žlabových krmítek je možnost vložení suché i mokré směsi krmiva. To u závěsných krmítek a závěsných krmítek s tubusem není možné, jelikož jsou uzpůsobeny pouze pro suché směsi.

Nášlapné krmítko pro slepice

Nášlapné žlabové krmítko pro slepice disponuje nášlapnými dvířky, která se automaticky otevřou ve chvíli, kdy se slepice na krmítko postaví. Tento důmyslný systém poskytuje ochranu krmiva před vnějšími vlivy – před deštěm a vlhkostí, před větrem i sněhem. Jedná se proto o vhodný dávkovač krmení nejen do kurníku pro slepice, ale také do venkovního výběhu pro slepice. Uzavíratelný systém chrání krmivo pro drůbež také před škůdci, jako jsou ptáci nebo hlodavci.

Krmítko pojme cca 5 kg krmení, což zajišťuje dostatek potravy pro 12–16 slepic. Velký objem dávkovače krmení šetří také váš čas strávený častým doplňováním. Lze ho naplnit veškerou mokrou směsí krmení – vařenými bramborami a fazolemi i sypkým krmením – pšenicí, senem, trávou a kukuřičným šrotem.

Nášlapné žlabové krmítko pro drůbež, slepice, pozinkovaný plech
SLEVA 15% s kódem LETO15

Nášlapné žlabové krmítko pro drůbež, slepice, pozinkovaný plech

Praktické a efektivní řešení, jak nakrmit slepice. Žádné plýtvání krmivem díky nášlapnému…

899 Kč s DPH Skladem více než 5 ks
Detail produktu

Výhody dávkovače krmení pro slepice

Mezi hlavní benefity nášlapného dávkovače krmení pro slepice patří:

 • ochrana před vnějšími vlivy
 • úspora času i peněz
 • vhodné do kurníku i výběhu pro slepice
 • pomoc s udržením pořádku
 • možnost vložení mokrého i suchého krmiva

Jak naučit slepice zobat z nášlapného dávkovače zrní

Nášlapná krmítka pro slepice jsou velmi efektivním způsobem krmení slepic. Je však důležité naučit slepice z nich zobat. Během učení nesmí mít slepice přístup ke krmivu jinde než v nášlapném krmítku. Na úplném začátku můžete nášlapné krmítko zatížit kamenem, aby zůstávalo neustále otevřené. Potom už stačí jen počkat, až se ke krmítku slepice naučí chodit. Následně kámen odstraňte. Slepice už automaticky půjdou tam, kde předtím bylo krmení, postaví se na nášlapnou část a krmítko si otevřou. Proces učení je jednoduchý a neměl by zabrat déle než týden.

Stále si nevíte rady

Krmení slepic máte vyřešené a teď už vás trápí jen jejich bezpečí? Vsaďte na elektrické ohradníky pro slepice proti predátorům. S jejich pomocí ochráníte vaše slepice před liškou či kunou. Doporučit vám můžeme také automatická dvířka do kurníku, díky kterým ochráníte nejen slepice a kuřátka, ale také jejich vajíčka. Více informací o chovu slepic najdete na blogu v rubrice Moderní technologie v chovu slepic.

Máte-li další otázky, nahlédněte do naší poradny nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 730 893 828 případně prostřednictvím e-mailové adresy info@fencee.cz.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.