Každodenní rutina otevírání kurníku v brzkých ranních hodinách a jeho zavírání na noc patří mezi méně příjemné povinnosti chovatelů drůbeže. Čas od času se tak stává, že kurník zůstane na noc omylem nezajištěn a ráno na chovatele čeká jen stěží vyčíslitelná škoda způsobená predátory. Co kdyby to ale šlo i jinak? Díky moderním technologiím existuje řešení, které usnadňuje chov drůbeže, zvyšuje jejich bezpečí a zefektivňuje práci chovatelů – automatická samootevírací dvířka.
K čemu slouží automatická dvířka do kurníku
Elektrická automatická dvířka ke kurníku mají velice široké využití. Díky této moderní vychytávce se už nebudete muset každý den trápit otevíráním a zavíráním kurníku, čímž ušetříte mnoho času i energie. Kromě toho spolehlivě ochrání drůbež a vajíčka před predátory a škůdci, jako jsou lišky, kuny, lasičky, dravci a zmije.
Samootevírací dvířka ke kurníku si oblíbíte i proto, že v čase otevření a zavření kurníku již nebudete vázáni na jedno místo. Chytrá dvířka se postarají o tuto rutinní úlohu samy, zatímco vy se budete moci věnovat jiným pracovním činnostem nebo si můžete odpočinout. Pokud slepicím poskytnete dostatek krmení a vody, umožní vám automatické otevírání a zavírání kurníku odjet třeba i na několikadenní výlet.
Automatické zavírání a otevírání kurníku je skvělým pomocníkem pro všechny chovatele. Obzvlášť nápomocné bude méně mobilním či hendikepovaným chovatelům. Pořídit si je ale může každý, kdo chce využít moderní technologie pro zefektivnění a usnadnění své práce. Jedná se o povedenou novinku, který zajišťuje pohodlí pro chovatele a bezpečí pro slepice.
Náš tip: Pokud chcete ochránit celý výběh s chovanou drůbeží, pořiďte si elektrický ohradník pro drůbež. V naší nabídce naleznete také praktické kompletní sady elektrických ohradníků pro drůbež, jejichž součástí jsou základní komponenty pro úspěšnou instalaci a ochranu slepic před liškou a jinou škodnou. O tom, jak se elektrický ohradník osvědčil k ochraně slepic před psy, se dozvíte v recenzi našeho zákazníka Martina Kuchaře.
Jak fungují samootvírací dvířka pro slepice
Samootvírací dvířka ke kurníku fencee disponují časovačem a světelným senzorem. Máte tak hned několik možností, jak otevírání a zavírání dvířek ke kurníku nastavit.
1. Automatické otevírání kurníku podle časovače
Pokud chcete, aby se kurník otevíral a zavíral každý den ve stejnou chvíli, stačí na obrazovce dvířek dle návodu určit přesný čas. Výsledkem bude automatické fungování dvířek nezávisle na světle nebo jiných podnětech, čímž zajistíte pravidelnost otevírání a zavírání kurníku.
2. Automatické otevírání dvířek na základě světla
Další možností je otevírání a zavírání dvířek ke kurníku podle okolního světla. Slepice na světlo velice dobře reagují a v drtivé většině případů se s přicházejícím šerem a tmou ukrývají do kurníku, obdobně jako z něj za světla vycházejí. Světelný senzor umí rozpoznat intenzitu osvětlení a reagovat na změny ve světelných podmínkách. Pokud zvolíte tento režim, mechanismus dvířek se bude spouštět po svítání a stmívání. V závislosti na ročním období tak nebude čas otevření a zavření vždy stejný.
3. Automatické otevírání dveří kurníku dle časovače i senzoru
Tato varianta kombinuje předchozí dva principy. Samootevírací dvířka z naší nabídky jsou vybavena jak senzorem, který reaguje na světlo, tak časovačem, který umožňuje nastavení přesného času otevření a zavření. Proto nic nebrání tomu, abyste současně využili obě funkce. V případě nastavení časovače i senzoru bude primárním ukazatelem pro zavírání světelný senzor. Pokud ale ve stanovenou dobu nebude dostatečná tma, budou dvířka uzavřena na základě vámi zvoleného času.
Výhody automatických dvířek pro slepice fencee
V naší nabídce naleznete modely samootevíracích a samozavíracích dveří, které se vyjímají hned několika výhodami. První z nich je, že disponují speciální funkcí, která zabraňuje skřípnutí vašich zvířat při automatickém zavírání dvířek.
V případě, že se dvířka automaticky zavírají, ale něco zabraňuje jejich úplnému zavření, dojde k jejich automatickému otevření a až poté se celý proces zavírání zopakuje. Kdyby ani po třech pokusech nedošlo k úplnému zavření dvířek, zobrazí se na displeji „E2“ a kontrolka začne blikat. Pro obnovení běžného fungování stačí zkontrolovat prostor dvířek a následně stisknout „ok“.
Mezi další přednosti samootevíracích dvířek fencee patří:
- odolnost zařízení proti UV záření a vodě (vlhkost, déšť)
- nízká spotřeba energie
- snadná instalace a výměna baterií
- několik různých režimů automatického otevírání a zavírání
- kvalitní konstrukce a materiály
- šetrnost k životnímu prostředí
- prodej v kompletní sadě, ke které není třeba dokupovat další komponenty
Výběr automatického otevírání a zavírání kurníku
Rozhodli jste se, že si elektrická samootevírací dvířka ke kurníku pořídíte, ale nevíte si rady s výběrem? V naší nabídce naleznete tři varianty automatických dvířek pro slepice, které mají veškeré výše zmíněné benefity a liší se pouze způsoby napájení. Všechny modely mohou být napájeny bateriemi AA a některé současně nabízí možností více.
V případě automatických dvířek pouze na baterie AA jsou 2 baterie tohoto typu součástí balení. Pokud si vyberete elektrická dvířka s adaptérem 230 V, můžete je napájet ze sítě, bateriemi AA (nejsou součástí balení) či solárním panelem (není součástí balení). Třetí a také poslední variantou jsou samootevírací dvířka s adaptérem a malým solárním panelem.
Pokud vás moderní chov slepic zaujal a zvažujete pořízení automatických dvířek, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím telefonního čísla +420 730 893 828 nebo e-mailové adresy info@fencee.cz. Rádi vám individuálně poradíme s výběrem a zodpovíme veškeré dotazy. Pro více informací si můžete přečíst jiné články z našeho blogu. Dozvíte se v nich například, jak lze využívat moderní technologie k chovu drůbeže či jak ochránit slepice před liškou.
Komentáře ke článku
Vložit komentářJiří Marcin
01. 02. 2024 11:45Ve dvířkách jsou otvory pro jejich zvednutí, kterými při jejich zavření v zimě proudí studený vzduch?