Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Jak správně instalovat elektrický ohradník?

Elektrický ohradník představuje fyzickou i psychickou překážku, která zabraňuje útěku zvířat z výběhu. Základ pro jeho fungování tvoří zdroj pro elektrický ohradník, který vysílá do ohrady krátké a intenzivní proudové impulsy. Výběr vhodného zdroje impulsů je proto prvním krokem k úspěšnému zapojení zařízení.

Jak funguje elektrický ohradník
Jak funguje elektrický ohradník

Zdroj napětí

Naše generátory nabízíme v několika modelových řadách, které nabízí různé funkce a jsou vhodné pro různá použití. Před koupí fencee generátoru dobře zvažte plánovanou délku oplocení, jeho umístění a druh chovaných zvířat. Od těchto kritérií se totiž odvíjí potřebná výkonnost zdroje. Dále promyslete, zda máte v místě plánované ohrady možnost připojit se k síti. Pokud ne nebo očekáváte od zdroje více, zvolte kombinované zdroje, které nabízí více praktických funkcí a možností, oproti základním síťovým generátorům

Ohradník musí při kontaktu překonat odpor zvířecí kůže. U citlivých zvířat jako jsou psi, koně a skot proto vždy udržujte minimální napětí 2500 V. U méně citlivých zvířat, jako jsou kozy nebo ovce, doporučujeme alespoň 3000 V. Počítejte ale i s odporem, který hodnotu napětí přirozeně snižuje. Významný úbytek napětí způsobují mimo jiné svody do země, které nejčastěji zapříčiní vysoké porosty v okolí zapojení. V neposlední řadě je třeba zajistit spolehlivé propojení zdroje a ohrady. Dokonalého propojení dosáhnete použitím vysokonapěťového kabelu.

Pro větší přehlednost jsme zdroje pro elektrický ohradník seřadili také podle zvířat. Můžete tak vybírat s jistotou, že vámi vybraný elektrický ohradník bude mít správné napětí přesně pro vaše zvířata.

Uzemnění, vodiče a velikost ohrady

Klíčovým krokem celé instalace je správné uzemnění. To proveďte na co nejvlhčím stanovišti pomocí zemnících tyčí z nerezového kovu – rez izoluje. Minimální hloubka nutná k uzemnění je 1 metr. V horších podmínkách doporučujeme provést uzemnění na více místech. Nezapomeňte také na pravidlo, že čím silnější zdroj používáte, tím lepší uzemnění musíte vytvořit.

Další fází je instalace vodičů. Vodiče dělíme na lanka a pásky. Dále nabízíme vodivé sítě, se kterými lze snadno manipulovat. Pokud váháte, jaký vodič pro váš elektrický ohradník zvolit, přečtěte si více o výběru vhodného vodiče elektrického ohradníku. K spolehlivému propojení vodičů používejte originální spojky. Zásadně nedoporučujeme uzly, kterými byste riskovali nejen přerušení kontaktu, ale i nefunkčnost celého zapojení.
Vodiče nesmí být na celé délce zapojení nikde přerušené.

Při volbě velikosti a výšky ohradníku myslete na vzrůst a sílu zvířat, která v něm chcete chovat. Pro delší instalace je potřeba zvolit vodič s nízkým odporem. Odpor snižuje vodivost a rozlehlé ohradě by tak hrozila úplná ztráta napětí

Už při přípravě stavby ohradníku je potřeba si rozmyslet, jak budou vedené vodiče a v jaké výšce budou instalovány. Výška jednotlivých vodičů souvisí především s výškou zvířete, které bude v ohradě pobývat nebo proti kterému se ohrada staví. Stejně jako při výběru vhodného generátoru pro konkrétní ohradu a zvíře je důležité vybrat vhodný vodič a správně jej instalovat. Pokud má být elektrický…

Přejít do poradny

Bezpečnost 

Ačkoli elektrickým ohradníkem prochází vysoké napětí, při správném zapojení je bezpečný jak pro zvířata, tak i osoby v jeho okolí. Při zásahu elektrickým proudem se zvířata velmi rychle učí ohradník respektovat. Zásah je pro ně velmi nepříjemný, a proto je elektrický ohradník nejen fyzickou, ale především psychickou překážkou.
Provádí-li se instalace v oblasti se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru či uvnitř budovy (např. stáje, stodoly), musíte mimo tyto prostory povinně namontovat bleskojistku. Ta slouží jako zábrana před možným vznikem požáru. Po dokončení instalace nezapomeňte na výstražné tabulky, kterými je nutné ohradník označit, nachází-li se v blízkosti veřejné komunikace. Tabulky připevněte na sloupky či vodiče tak, aby byly viditelné a čitelné z jakéhokoliv bodu dané komunikace. 

Výstražná tabulka pro elektrické ohradníky - POZOR! ELEKTRICKÝ OHRADNÍK

Plastová výstražná tabulka fencee - POZOR! ELEKTRICKÝ OHRADNÍK

29 Kč s DPH Skladem více než 5 ks
Detail produktu

 

Funkčnost, závady, reklamace

Na fencee se můžete spolehnout. Naše produkty vyrábíme s láskou v České republice pomocí těch nejmodernějších technologií. Při vývoji se snažíme zejména o snadné ovládání a vysokou odolnost. Naší největší novinkou je moderní chytrá farma, díky které můžete mít vaše ohrady pod kontrolou odkudkoli na světě. Za naši kvalitu ručíme dokonce prodlouženou tříletou zárukou

V případě jakéhokoliv problému jsme tu pro vás. Díky velmi nízkému procentu reklamací a rychlé práci našich servisních techniků se nebojíme nazvat náš servis jako EXPRESNÍ.
V prvé řadě zkontrolujte, zda defekt není způsoben slabou baterií či nesprávným použitím zařízení. Seznam nejčastějších možných závad naleznete v návodu, který je součástí každého balení našich výrobků. Mnoho dalších tipů, které vám s řešením případných poruch mohou pomoci, jsme sepsali do našeho Reklamačního desatera

Stále si nevíte rady? Kontaktujte nás.

Mnoho tipů týkajících se (nejen) instalace naleznete také v následujícím videu či v naší rubrice o výběru a instalaci ohradníku pro konkrétní zvíře. Pokud si nad zapojením elektrického ohradníku stále lámete hlavu, neváhejte využít odborné montáže. Po celé České republice máme ověřené partnery, kteří vám s ní rádi pomohou. 

Odebírejte novinky a už vám nic neunikne.

Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.

Máte dotaz? Zeptejte se nás. Vyplňte níže uvedený formulář a my to zařídíme.

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.