Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Jaké napětí má elektrický ohradník?

Elektrický ohradník funguje na principu uzavření elektrického obvodu mezi ohradníkovým vodičem a zemí. Pro správné fungování ohradníku je klíčové vysoké napětí, které vytváří elektrický generátor.

Aby byl ohradník účinný a překonal odpor zvířecí kůže, musíme v něm naměřit dostatečné napětí. Výše minimálního napětí se odvíjí od konkrétního zvířete. U citlivějších zvířat, jako jsou koně a psi, je potřeba naměřit napětí alespoň 2500 V. V případě méně citlivých zvířat se tato hodnota pohybuje okolo 3500 V. Mezi taková zvířata řadíme například kozy nebo ovce.

Zdroje pro elektrický ohradník fencee v režimu bez zatížení generují napětí v rozmezí 9000 – 12 000 V. Každý prvek v ohradě má ale svůj odpor, který hodnotu vytvořeného napětí snižuje. Významný úbytek napětí může způsobovat například špatná instalace ohrady anebo svody do země. Dávejte si pozor zejména na vysoké porosty v okolí vodičů, nebo na protržené či rezavé vodiče. V běžné ohradě proto naměříte hodnoty mezi 6000 – 9000 V

S výší napětí souvisí také délka ohradníku. U dlouhých ohrad často dochází ke ztrátám napětí. Důkladně proto zvažte, jaký vodič pro ohradu použijete. Obecně nedoporučujeme používat vodiče s vysokým odporem. Ztráta napětí by po určité vzdálenosti mohla být tak velká, že by ohrada přestala plnit svou funkci. Pro delší a zatíženější ohrady proto doporučujeme používat vodiče kombinované s mědí, která má téměř nulový odpor a zajistí dostatečné napětí v celé délce ohradníku.

Elektrické ohradníky jsou při správné instalaci i přes vysoké napětí, které ohradou prostupuje, zcela bezpečné. Výše napětí je dostatečná pro šok a odrazení zvířete. V žádném případě ale zvíře neprožívá kontakt bolestivě. Napětí se šíří v impulsech, což umožňuje při náhodném kontaktu vodič pustit a vzdálit se. Bezpečnost elektrického ohradníku se tak zvyšuje nejen pro zvířata, ale i pro člověka.

Jak zjistit hodnotu napětí na svém elektrickém ohradníku?

Pro zjištění aktuální hodnoty napětí ohradníku použijte zkoušečky. Ty nabízíme buď digitální, nebo diodové. A jak napětí změřit? Zemnící kolík zapíchněte do země a kovovým očkem se dotkněte vodiče. Následně vám diody či displej ukáží hodnotu.

Zkoušečky umožňují měřit aktuální napětí na vodičích elektrického ohradníku. Mohou se stát dobrým pomocníkem také v případě hledání poruchy na ohradě. Nabízíme dva typy, levnější ekonomická varianta je diodová zkoušečka ve variantě do 12 kV. Tento typ zkoušečky zobrazuje hodnoty po 1000 V a nepotřebuje žádnou baterii k napájení. Diodovou zkoušečku 12 kV můžete získat zdarma k nákupu generátorů…

Přejít do kategorie

Naše kombinované generátory z řad fencee power DUO PD umí výši napětí vyjádřit pomocí funkce LED Bargraf neboli sloupcového zobrazení. Zjištěná hodnota je pouze orientační, ale pro kontrolu funkčnosti ohrady vám postačí.
Bargraf se skládá z šesti LED kontrolek – dvou červených, dvou žlutých a dvou zelených. Dle konkrétní indikované pozice pak snadno zjistíte aktuální hodnotu napětí. Popis konkrétních indikačních stavů a rozmezí naleznete v následujícím schématu, videu a samozřejmě nechybí ani v návodu vašeho zdroje.

Zobrazení přesné hodnoty nabízí dále generátory fencee energy DUO ED a energy DUO RF EDX. Všechna zařízení s RF technologií zobrazí hodnotu napětí na centrálním ovládacím zařízení FENCE GATEWAY W100 nebo FENCE GATEWAY GW10. U zdrojů z řady fencee power DUO RF PDX se napětí zobrazuje na displeji dálkového ovladače.

Všechna zařízení chytré farmy přehledně kontrolujete a ovládáte z telefonu nebo webu. Generátory můžete na dálku například vypínat a zapínat, regulovat jejich výkon, kontrolovat napětí a hodnoty uzemnění ohrady.

Přejít do kategorie

Naše zdroje pro elektrický ohradník nabízíme v několika modelových řadách, které nabízí různé funkce a jsou vhodné pro různá použití. Jsme česká firma, která vyrábí převážně v Lanškrouně. Za prvotřídní kvalitu ručíme prodlouženou tříletou zárukou. Při vývoji produktů si dáváme záležet na jednoduchosti ovládání a instalování. V případě zájmu si lze fencee zařízení prohlédnout a vyzkoušet na mnoha místech po celé ČR.

Máte-li jakékoli další nejasnosti, neváhejte nás kontaktovat. Pro nejčastější dotazy doporučujeme využít naši poradnu nebo možnost live-chatu s technickými poradci. Obrátit se na nás můžete ale i prostřednictvím e-mailu. Naše technické oddělení je tu pro vás na adrese info@fencee.cz.

Odebírejte novinky a už vám nic neunikne.

Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.

Máte dotaz? Zeptejte se nás. Vyplňte níže uvedený formulář a my to zařídíme.

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.