Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Jak ochránit pozemek před divokými prasaty?

Jak ochránit pozemek před divokými prasaty?

Přišli jste ráno na zahradu a čekala tam na vás zpustošená úroda? Možná váš pozemek navštívila divoká prasata. V České republice jde o přemnožený druh, který po sobě velmi často nechává spoušť. Dá se ale jejich ničivým návštěvám předejít? Pojďte se s námi podívat, jak na to.

Charakteristika divokých prasat alias černé zvěři

Divoké prase je od pradávna vnímáno jako škodná zvěř. Jedná se o velkého sudokopytníka, který žije převážně ve vlhčích listnatých a smíšených lesích. Od 90. let se vyskytuje téměř po celém území České republiky, obzvlášť pak v nižších a středních polohách. V průměru měří zhruba 120–180 cm a váží 50–200 kg. Lidově bývá označován také jako divočák

Vzhledově se vyznačuje nápadně velkou hlavou a krátkými končetinami. Zbarvení může být černé, rudohnědé či žlutohnědé. Různé odstíny se vysvětlují zbarvením půdy, na které divočák žije. Co se stravy týče, divoká prasata řadíme k typickým všežravcům. Živí se žaludy, bukvicemi a drobnou zvěří, jako jsou například krysy a myši.
Jejich mláďata okamžitě poznáte dle charakteristických podélných pruhů. Bachyně obvykle přivede na svět 4–12 potomků a společně pak tvoří jádro tlupy. Kanci se o mladé jedince většinou nestarají. 

Jaké škody mohou divočáci způsobit

Obří škody, ale šance na náhradu velmi malá. Taková je situace mnoha pěstitelů a zemědělců (nejen) v naší zemi. Divočáci hledají v půdě potravu – zejména kořínky, hlízy rostlin, larvy brouků, ale také žížaly, krtky a myši. Co je k snědku, vyberou, a následně vytrvale pokračují v rytí. Během chvíle tak dokáží zničit celou úrodu a ztráty se mohou vyšplhat až k statisícům korun. Nejčastěji takto pustoší louky a zahrady, nebo škodí travním porostům. Zejména během jara a podzimu pak zaznamenáváme obdobných případů nejvíce, divočáci mají v těchto obdobích totiž větší problém najít potravu

Jak se bránit divokým prasatům 

Způsobů, jak s těmito nežádanými hosty zatočit, existuje hned několik. Nejběžnějším prostředkem je kvalitní plot ze dřeva či silného pletiva. Platí přitom pravidlo, že čím vyšší, tím lepší. Ačkoli si to totiž možná neumíte představit, divočáci umí s rozběhem zdolat kdejakou překážku. Z toho důvodu je potřeba, aby vaše oplocení vzbudilo jejich respekt a raději se do jeho překonávání ani nepustili. Čas od času se bohužel stále najdou případy, kdy tato vynalézavá zvěř zvládne oplocení podhrabat. Vyvinuly se proto efektivnější způsoby ochrany pozemku, díky kterým se již obdobných problémů nemusíte obávat. 

Pachový ohradník jako ochrana před zvěří

Často doporučovanou metodou ochrany jsou pachové ohradníky. Jde o levné a rychlé řešení proti škodám způsobenými divočáky i jinou zvěří. Funguje na principu nosiče (nejčastěji pěny), který je napuštěný koncentrátem a přirozeně odpuzuje zvěř. Hranice pachového ohradníku se určují pomocí stromů, plotů či kůlů, na které je daný koncentrát aplikován. Aby byla ohrada účinná, musíte nosič s koncentrátem nanést na daná místa alespoň 2× ročně

Pachová neboli chemická ohrada je ideální pro případy, ve kterých potřebujete divočáky pouze přesunout či odlákat od určité lokality. Například v Německu a Rakousku se používá pro odklon zvěře od silnic, tedy v rušných místech s velmi omezenými zdroji potravy, a svůj účel splňuje. Problém by ale mohl nastat v situaci, kdy by mělo jít o dlouhodobou ochranu proti vstupu na konkrétní místo. Pokud by se navíc v chráněné oblasti vyskytovaly dobroty, které by pro divočáky znamenaly zvýšenou motivaci, mohla by být efektivita pachového ohradníku značně snížena. Zprvu se sice divočák zápachu lekne a místo pravděpodobně nenavštíví, při druhém a třetím pokusu už ale bude bystřejší a odolnější. Zvěř po nějaké době přestává brát ohledy na zápach a překonání obdobné zábrany pro ni může být rázem hračka

Elektrický ohradník proti divokým prasatům

Bezesporu nejefektivnější metodou k ochraně proti divočákům jsou elektrické ohradníky. Na zvěř působí jako fyzická i psychická překážka a řadí se tak k nejúčinnějším zařízením na trhu. Jde o permanentní mechanickou zábranu, jejíž základ tvoří generátor elektrického napětí neboli zdroj. Ten zásobuje vedení ohradníku krátkými, zato intenzivními proudovými impulsy. Kontakt divočáka s vodičem bude dostatečně nepříjemný na to, aby se ohradě příště vyhnul, ale nijak mu neublíží. Při správném zapojení je elektrický ohradník zcela bezpečný jak pro zvířata, tak i pro osoby pohybující se v jeho blízkosti. 

Velkou výhodou elektrického ohradníku proti divočákům je jeho variabilita. Využít ho totiž můžete nejen jako ochranu pozemku před predátory, ale také jako odolnou ohradu pro zvířata samotná. Kromě divokých prasat je elektrický ohradník vhodný také pro psy, kočky, srnky, vlky, koně a mnoho dalších zvířat.

Výběr a instalace elektrického ohradníku proti divočákům

Váháte-li, jaký elektrický ohradník zvolit, doporučujeme začít od výběru vhodného generátoru. Všeobecně platí, že čím delší instalace a větší zatížení ohrady porostem, tím výkonnější generátor bude potřeba. Aby impuls divočáka spolehlivě odradil, měl by být výstupní výkon generátoru alespoň 3 J. Mezi další kritéria výběru generátoru řadíme délku ohrazení a způsob napájení. V neposlední řadě je potřeba vybrat zdroj pro elektrický ohradník podle druhu zvířete.

Oblíbené jsou zejména kombinované zdroje, které můžete napájet nejen ze sítě (230 V), ale i z běžné autobaterie (12 V). To oceníte zejména v oblastech, kde není přístup k elektřině. Konkrétně proti divočákům doporučujeme zvolit generátor fencee energy DUO ED nebo fencee energy DUO RF EDX. Dalším důležitým krokem je výběr vodičů a sloupků pro jejich vedení. Bydlíte-li u lesa, pravděpodobně jako vodič oceníte zelené lanko, které splyne s okolním prostředím. Pokud vás zajímá, jak ohradník správně nainstalovat, neváhejte si přečíst nás další článek nebo pustit naše názorné video.

Pro usnadnění celého procesu výběru jsme pro vás vytvořili kompletní sety. V těch najdete vše, co bude k instalaci elektrického ohradníku proti divokým prasatům potřeba. Objednat si můžete dokonce speciální set včetně dálkového ovládání a monitorovacího zařízení.

Chytrá farma aneb moderní systém elektrických ohradníků, který si zamilujete

Vyvinuli jsme jedinečný systém, díky němuž můžete své ohrady ovládat a kontrolovat prakticky odkudkoli na světě. Péče o váš elektrický ohradník tak nikdy nebyla jednodušší. Základ pro dálkové ovládání tvoří centrální ovládací zařízení FENCE WiFi GATEWAY GW100. Dále budete potřebovat pouze internetové připojení, mobilní telefon / počítač a naši aplikaci fencee Cloud. Tu si můžete bezplatně stáhnout přes App Store i Google Play. Celý systém funguje bez SIM karty a není omezen žádným počtem zařízení. Moderní chytrá farma fencee je světově unikátní projekt, který vám ušetří mnoho času i nákladů.

Případové studie s naším unikátním systémem pro vzdálené ovládání, kontrolu a monitoring elektrických ohradníků mobilním telefonem, tabletem nebo PC. 

Přejít do rubriky

Stále si nevíte rady?

Boj proti divokým prasatům může být docela oříšek. Věříme ale, že s našimi produkty se vám podaří jakýmkoli škodám spolehlivě zabránit. Jsme česká firma, která se na výrobu elektronických zařízení specializuje již přes 17 let

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit. Můžete k tomu využít live-chatu s našimi technickými poradci, e-mailové adresy, nebo nás kontaktujte telefonicky. Mnoho dalších tipů a rad týkajících se výběru, instalace a fungování elektrických ohradníků naleznete v naší poradně či dalších blogových článcích. Přečíst si můžete také recenze a příběhy našich zákazníků.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.