Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Spolupracujeme s AOPK ČR – ochraňte svá stáda před vlky pomocí elektrického ohradníku fencee

Spolupracujeme s AOPK ČR – ochraňte svá stáda před vlky pomocí elektrického ohradníku fencee

Problematika výskytu vlka je v České republice velice aktuální. Již několik let u nás dochází ke střetu mezi ochránci vlka a chovateli hospodářských zvířat, která jsou vlky často napadána. V dnešním článku se dozvíte, jak se podílíme na prevenci škod způsobených vlkem, v čem spočívá spolupráce fencee a AOPK ČR a jak lze financovat ochranná opatření proti vlkům.

Jak se angažujeme v ochraně hospodářských zvířat před vlky

Ačkoli je systémové řešení, které by uspokojilo obě strany sporu, zatím v nedohlednu, neznamená to, že se vlčí problematice nikdo nevěnuje. U nás ve fencee se problematikou vlků zabýváme dlouhodobě.

1. Vyvíjíme efektivní preventivní opatření proti vlkům

Zkušenosti z oblastí s výskytem vlka ukazují, že lze škodám na hospodářských zvířatech do určité míry předcházet. Zároveň ale platí, že žádné ochranné opatření proti vlkům neposkytuje stoprocentní ochranu. Pokud chcete snížit šanci, že na vaše hospodářská zvířata zaútočí vlk, snažte se kombinovat více metod ochrany.

Mezi často doporučovaná preventivní opatření patří elektrické ohradníky proti vlkům. Právě ty naleznete v naší nabídce a níže se budeme blíže věnovat jejich přednostem. Mezi další metody, jak se chránit před vlky, patří trvalá přítomnost pasteveckých psů nebo zahánění zvířat na noc do košárů. 

Set elektrického ohradníku se sítí - ochrana před vlkem, rysem - DUO zdroj 5 J - síť 50 m

Kompletní set elektrického ohradníku pro ochranu vašeho stáda před útokem vlka, toulavého…

9 199 Kč s DPH Skladem
Detail produktu

2. Spolupracujeme s odborníky v oboru

Protože si uvědomujeme, že je problematika výskytu vlků velice komplexní a nelze řešit izolovaně, začali jsme spolupracovat s dalšími odborníky na ochranu před vlky. V roce 2021 jsme se stali partnery Svazu chovatelů ovcí a koz (SCHOK), který podporuje rozvoj chovu ovcí, koz a prosazuje zájmy svých členů na samosprávné, národní i nadnárodní úrovni.

Významná je také naše spolupráce s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, které se budeme detailně věnovat na dalších řádcích. 

3. Informujeme o problematice výskytu vlka 

Za jedno z největších úskalí vlčí problematiky je považována nedostatečná informovanost chovatelů. Proto se snažíme aktivně působit i v této oblasti. V roce 2023 jsme se podíleli na vytvoření standardu ochrany hospodářských zvířat před útoky velkých šelem. Tento standard představuje ucelený souhrn doporučených ochranných opatření k zabezpečení hospodářských zvířat. V případě zájmu jej naleznete ke stažení na stránkách AOPK ČR.

Informovat se snažíme také v našich blogových článcích. Přečíst si můžete například o tom, jaké dopady má návrat vlků do naší krajiny. Nápomocný by vám mohl být také průvodce výběrem a instalací elektrického ohradníku proti vlkům

Obáváte se, že na vaše hospodářská zvířata zaútočí vlk? Ochraňte je pomocí odolného elektrického ohradníku proti vlkům. Přinášíme vám podrobného průvodce jeho výběrem a instalací.

Přečíst si článek

Spolupráce AOPK ČR a českého výrobce elektrických ohradníků proti vlkům

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, zkráceně AOPK ČR, je speciální organizační složka státu. Úkolem této státní instituce je odborná péče o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a další přírodní památky. 

Činnost AOPK ČR v oblasti vlčí problematiky je různorodá. V minulosti agentura například prováděla monitoring výskytu vlků v ohrožených oblastech, účastnila se šetření jednotlivých škod na hospodářských zvířatech a zjišťovala úroveň zabezpečení výběhů hospodářských zvířat. Kromě toho provozuje speciální webové stránky Návrat vlků, na kterých naleznete aktuality a odpovědi na nejčastější otázky chovatelů.

V lednu 2023 jsme s AOPK ČR uzavřeli smlouvu o vzájemné spolupráci, jejímž hlavním předmětem je poradenství při instalaci, optimalizaci a údržbě elektrického zabezpečení hospodářských zvířat. Chovatelé se na nás mohou obrátit s žádostí o konzultaci ohledně preventivních opatření na ochranu hospodářských zvířat před útoky velkých šelem.

Cíle spolupráce lze shrnout následovně:

  • především pomoci chovatelům v jejich práci
  • ušetřit chovatelům čas i peníze využitím moderních technologií
  • přispívat k zachování pastvy hospodářských zvířat a rázu krajiny

Jak si dočasně zapůjčit elektrický ohradník fencee proti vlkům

Elektrický ohradník proti vlkům je nástroj k zabezpečení výběhů ovcí, koz a dalších hospodářských zvířat. Velkou výhodou je, že funguje jako fyzická i psychická zábrana. Navíc dokáže vaše hospodářská zvířata ochránit nejen před vlky, ale i dalšími predátory jako je třeba rys nebo zatoulaný pes.

Naše chytré zdroje elektrických ohradníků fencee můžete ovládat na dálku a prostřednictvím aplikace fencee Cloud vás okamžitě upozorní na případný problém na ohradě. Přečtěte si více o tom, jak funguje unikátní systém Moderní Chytré Farmy, díky kterému lze elektrické ohradníky ovládat odkudkoli na světě. 

Abychom našim zakáznikům ušetřili ještě více náklady a čas s běháním kolem elektrických ohradníků, vyvinuli jsme jedinečný a inovativní systém ovládání ohradníků na dálku. S Moderní Chytrou Farmou fencee nyní můžete své elektrické ohrady ovládat a monitorovat na dálku odkudkoliv na světě.

Přejít do kategorie

Patříte mezi chovatele z Beskyd, Krkonoš či jiné oblasti s výskytem vlka a rádi byste elektrický ohradník vyzkoušeli? Ozvěte se nám a domluvíme se na detailech. Z vlastní iniciativy umožňujeme v některých nutných případech zápůjčku elektrického ohradníku s přehledem nad ohradou jako dočasné řešení.

Máte-li o koupi elektrického ohradníku jasno, můžete si prohlédnout nabídku ideálních generátorů proti vlkům fencee energy DUO RF EDX či fencee power DUO RF PDX. O tom, jak jsou s elektrickými ohradníky fencee spokojeni naši zákazníci, si můžete přečíst na blogu. 

Státní podpora chovatelů hospodářských zvířat v oblastech s výskytem vlka

Otázka státní podpory chovatelů, jejichž zvířata jsou ohrožována či napadána vlky, vzbuzuje rozporuplné reakce. V každém případě je ale dobré se v oblasti státní podpory orientovat a vědět, jaké nároky v určité situaci máte.

Obecně lze rozlišovat tři druhy státní podpory pro chovatele hospodářských zvířat. V prvé řadě stát chovatelům přispívá na preventivní opatření, tedy na to, aby zabezpečili své ohrady a vlk se ke zvířatům vůbec nedostal. Druhá forma státní podpory slouží jako náhrada za ztížené zemědělské hospodaření. Třetí a jistě nejkontroverznější formou je náhrada ztrát na zvířatech

Mnozí chovatelé se domnívají, že jsou vlkem způsobené škody na ovcích a kozách nevyčíslitelné a výše kompenzací proto není dostatečná. Při stanovování výše škody se totiž často zapomíná na to, že řadová ovce nebude mít pro chov nikdy takovou hodnotu jako generační ovce, která rodí jehňata, dává vlnu, mléko, a navíc je chovatelem vnímána podobně jako domácí mazlíček. 

Na druhou stranu je jasné, že bez určitých všeobecně platných pravidel by systém nemohl dlouhodobě fungovat, jelikož by bylo personálně, časově i finančně náročné posuzovat hodnotu každého zraněného či usmrceného jedince zvlášť. 

Chcete-li udělat maximum pro to, abyste o náhradu ztrát na zvířatech nemuseli žádat a řešit s tím spojené problémy, zaměřte se na prevenci a dostatečné zabezpečení pastvin. Bez preventivní ochrany stád se s útokem vlků můžete potkat dokonce opakovaně, jelikož se rádi vrací na stejná místa.

Operační program Životní prostředí 2021–2027

Rádi byste investovali do preventivních opatření k ochraně stád před vlkem, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Nemusíte zoufat. Díky Operačnímu programu Životní prostředí 2021–2027, který je financován z fondů EU, můžete získat příspěvek na zabezpečení svých chovů ve výši až 100 %. Hodnota podpory se pohybuje od 50 000 Kč do 5 000 000 Kč. 

Skvělé je, že se oproti minulému období, během kterého tento program fungoval, podstatně zjednodušily podmínky a související administrativa. K proplacení dotace nově nemusíte dokládat žádné smlouvy ani faktury. Cena je stanovena paušálně dle nákladů obvyklých opatření Ministerstva životního prostředí. Drobní nepodnikající chovatelé mohou podat žádost o dotaci u AOPK ČR. Větší podnikající chovatelé u Státního fondu životního prostředí. Přečtěte si více informací o tom, kdo a za jakých podmínek může dotaci získat.

Poptejte konzultaci k dotacím na ohrady proti vlkům

Pomůžeme vám s vyřízením všech náležitostí pro získání dotace na ochranu před vlky. Od návrhu ohrady až po veškeré nesrovnalosti v dokumentaci a podání žádosti.
Nezávazná poptávka

Stále si nevíte rady?

Pokud máte jakékoli dotazy ohledně elektrických ohradníků proti vlkům, spolupráce fencee s AOPK ČR nebo financování preventivních opatření, neváhejte nás kontaktovat. Poradíme vám prostřednictvím e-mailové adresy info@fencee.cz či telefonního čísla +420 730 893 828. Pro více technických informací o fungování elektrických ohradníků věnujte pozornost naší poradně. Zajímá-li vás, jak jsou chytré elektrické ohradníky používány v praxi, můžete si přečíst další blogové články. A pokud hledáte ohradník proti jiným predátorům, vybírat můžete ze zdrojů pro elektrický ohradník, které jsme seřadili podle druhu zvířete.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Odebírejte novinky a už vám nic neunikne.

Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.