Přečtěte si o benefitech a komfortu chytrého elektrického ohradníku fencee podle slov uznávaného chovatele Shetlandských ovcí pana Romana Cieslara.
Zatímco ochránci přírody jsou z výskytu vlka obecného nadšení, u chovatelů hospodářských zvířat převládá strach. Problematikou ochrany zvířat se zabýváme již mnoho let, a tak vám přinášíme užitečné tipy, jak se před vlkem bránit pomocí elektrického ohradníku.
Vlci obecní jsou predátoři, kteří loví ve smečkách a nebojí se zaútočit na většího jedince, než jsou oni sami. Nebezpečí představují hlavně pro ovce a kozy. Nezřídka se ale stává, že hladoví vlci útočí také na telata či jiná hospodářská zvířata. Během jednoho útoku dokáží usmrtit klidně celé stádo hospodářských zvířat, a tak není divu, že se chovatelé potýkají až se statisícovými ztrátami. Přečtěte si další informace o vlcích a dopadech jejich návratu na české území.
V současné době je chovatelům, kterým vlk způsobí škodu, podávána pomocná ruka od státu v podobě náhrady škody za zabitá zvířata či poskytování příspěvků na léčbu jejich zranění. Ve fencee jsme přesvědčeni, že klíč k ochraně hospodářských zvířat spočívá také v preventivních opatřeních a dostatečném zabezpečení pastvin. Poskytujeme chovatelům nástroje, jak ohrady se zvířaty lépe zabezpečit a ihned se dozvědět o nějakém problému. Na dalších řádcích vám poskytneme návod, jak na to.
Elektrický ohradník patří mezi nejúčinnější ochranná opatření proti vlkům. Hlavní výhodou je, že pro vlka představuje fyzickou i psychickou překážku. Na efektivitu elektrického ohradníku se můžete spolehnout také v případě, že na vámi chovaná zvířata zaútočí jiný predátor, kterým může být např. liška. Pro více informací o fungování elektrického ohradníku věnujte pozornost našim příspěvkům v poradně.
Nabídka elektrických ohradníků fencee je opravdu široká. Abyste se v ní snadno zorientovali, měli byste si před koupí elektrického ohradníku zodpovědět pár základních otázek. Ty vám pomohou jasně definovat, co od elektrického zapojení očekáváte, a zjistit, na co si dát při výběru pozor.
V prvé řadě byste měli vědět, jak dlouhé oplocení hodláte stavět. Délka elektrického ohradníku se odvíjí od druhu a počtu chovaných zvířat. Také se zamyslete nad tím, jak hustá vegetace bude zapojení obklopovat. V oblasti elektrických ohradníků platí jednoduché pravidlo: „Čím delší ohrada a vyšší porost, tím výkonnější zdroj pro elektrický ohradník je potřeba.”
Dalším kritériem výběru je přístup k elektrickému proudu. Pokud budete elektrický ohradník instalovat v místě, kde se nachází zásuvka, vystačíte si se síťovým zdrojem. Mnohem častěji se však proti vlkům využívají kombinované zdroje pro elektrický ohradník, které nabízí více moderních funkcí a lze je napájet jak ze sítě (230 V), tak i z běžné baterie (12 V).
Ačkoli může být efektivní ochrana před vlkem nákladná, nemusíte zoufat. Díky Operačnímu programu Životní prostředí 2021–2027 můžete získat dotaci na elektrické ohradníky až do výše 200 000 EUR (cca 5 000 000 Kč). Podrobnosti o tom, kdo a za jakých podmínek může o tuto dotaci zažádat, najdete v našem dalším článku.
Generátor neboli zdroj napětí je základní součástí každého elektrického ohradníku. Při jeho výběru je potřeba brát v potaz hned několik klíčových faktorů – druh zvířete, délku instalace, výši porostu a požadované funkce.
Aby mohl elektrický ohradník spolehlivě chránit ovce, kozy či jiná zvířata, musí z něj mít vlk respekt. Cílem je, aby si vlk spojil útok na vámi chovaná zvířata s nepříjemným proudovým impulsem. K ochraně před vlky nabízíme hned několik generátorů z různých řad. Pokud si nejste jistí, jak výkonný generátor budete potřebovat, využijte při výběru tzv. chytrou filtraci. Produkty lze filtrovat dle předpokládané délky ohrady a výšky porostu.
Vzhledem k tomu, že se vlci řadí mezi velice odolné predátory, doporučujeme využít naše nejvýkonnější zdroje fencee energy DUO ED nebo fencee energy DUO RF EDX. Možné řešení představují ale i zdroje fencee power P a fencee power DUO PD.
Elektrický ohradník proti vlkům vyžaduje dennodenní kontrolu. Oplocení nesmí být nikde ohnuté, poškozené a navíc je potřeba hlídat, zda nedochází ke kontaktu vegetace s vodičem. Mnozí zákazníci z toho důvodu vyhledávají generátory, které lze ovládat i kontrolovat na dálku a díky kterým šetří čas i finance.
Láká vás dálkové ovládání elektrického ohradníku a současně vyžadujete maximální výkon? V takovém případě se poohlédněte po zdrojích elektrického ohradníku fencee energy DUO RF EDX. Zakoupit je můžete jak samostatně, tak i v sadě s dálkovým ovladačem. Ochraňte svá zvířata pomocí kombinovaného zdroje fencee energy DUO RF EDX120 či modelu fencee energy DUO RF EDX150.
Pokud si vystačíte s nižším výkonem do 7 J, přijdou vám vhod dálkově ovládané zdroje fencee power DUO RF PDX. Zajímá-li vás více informací o dálkovém ovládání elektrických ohradníků, neváhejte si přečíst o našem unikátním systému Moderní Chytré Farmy. Díky RF technologii a bezplatné aplikaci fencee Cloud můžete elektrický ohradník proti vlkům ovládat odkudkoli na světě.
Pro milovníky jednoduchých řešení máme skvělou nabídku. Kdo nechce trávit čas vybíráním jednotlivých produktů, může si pořídit kompletní sadu elektrického ohradníku proti vlkům. Součástí sady jsou základní komponenty, které budete potřebovat k vytvoření funkčního zapojení elektrického ohradníku. S ohledem na konkrétní specifika vaší instalace si pak můžete dokoupit libovolné příslušenství.
V každém setu naleznete zemnící tyč a vysokou elektrickou síť, která se osvědčila jako nejlepší způsob ochrany před vlkem. Výhodám tohoto řešení se budeme blíže věnovat později. Dalším komponentem všech sad je generátor, a to buď síťový či kombinovaný.
Vystačíte-li si s napájením ze sítě, bude pro vás ideální volbou sada proti vlkům se síťovým zdrojem fencee power P50. Naopak pro ty, kdo preferují kombinovaný provoz, nabízíme set elektrického ohradníku s generátorem fencee power DUO PD50.
Dále si můžete vybrat sadu s chytrým RF zdrojem, který vám umožní ovládat a kontrolovat ohradník odkudkoli bude potřeba. Pokud chcete být perfektně připraveni na připojení k aplikaci fencee Cloud, zvolte kompletní sadu s chytrým RF zdrojem a centrálním ovládacím zařízením FENCE WiFi GATEWAY GW100.
Máte již vybraný generátor elektrického ohradníku? Teď je ještě potřeba vybrat druh vodiče. Pojďme se do toho pustit společně. Nejprve je potřeba vědět, jaký typ elektrického ohradníku hodláte stavět. Buďto se můžete rozhodnout pro klasický elektrický ohradník, který bude tvořen několika řadami lanka, pásky či pevného drátu, nebo vsadíte na elektrickou ohradníkovou síť.
Vodivá ohradníková síť je populární druh oplocení, které se nejčastěji využívá k ochraně drůbeže, ovcí a koz. Mezi charakteristické rysy sítě patří výrazná barva a hustě propletené vodiče, díky kterým představuje fyzickou, psychickou i optickou bariéru.
Hlavní výhodou použití sítě jako formy elektrického ohradníku je spolehlivost. Síťový elektrický ohradník eliminuje riziko, že vlk proklouzne do výběhu mezerou mezi jednotlivými vodiči. Jelikož je síť hustá a nemá po celé své délce žádná slabá místa, nezbývá vlkovi nic jiného, než se pokusit pod sítí podhrabat. Na podhrabání si dejte pozor obzvlášť v případě, že elektrický ohradník instalujete v kopcovité oblasti. Jako prevenci před podhrabáním doporučujeme použít speciální elektrickou síť k ochraně stád před vlkem.
Ohradníková vodivá síť vhodná pro ochranu stáda před vlky. Lze použít i pro ochranu…
Rozdíl mezi speciální a klasickou sítí spočívá v tom, že je síť proti vlkům vodivá i ve spodní části. Tím je zajištěno, že vlk nemůže elektrický ohradník podhrabat, aniž by ho zasáhl proudový impuls. Pro maximální znesnadnění možnosti podhrabání sítě můžete dolní řadu s vodiči napojit k uzemnění. Jestli si procesem uzemnění nejste jisti, přijde vám vhod náš přehledný návod, jak uzemnit elektrický ohradník.
Dalším způsobem, jak vlkovi zkomplikovat podhrabání, je instalace podhrabových desek do země pod ohradník. Nabízí se také možnost použít tzv. předsazený ohradník. Ten sestavíte tak, že ve spodní části ohradníku instalujete izolátory s dlouhým vrutem a do nich natáhnete vodič s napětím, který bude trčet do prostoru směrem k predátorovi. Tím vlkovi znesnadníte hrabat přímo u ohradníku.
Pokud se z jakéhokoli důvodu rozhodnete nevyužít elektrickou síť, můžete proti vlkům sestavit klasický elektrický ohradník. Základem oplocení musí být alespoň pět řad vodičů ve výškách 20 cm, 40 cm, 60 cm, 90 cm a 120 cm. Nevýhodou tohoto řešení je riziko, že vlk po vytrvalém zkoumání slabin ohradníku proklouzne mezi vodiči a dostane se k vyhlídnuté kořisti. Aby se tak nedělo, je potřeba vodiče udržovat stále napnuté pomocí napínáků a pružin.
Aby byl elektrický ohradník efektivní ochranou před vlky, musí být správně zapojený a dostatečně vysoký. Minimální výška oplocení proti vlkům by měla být 120 cm. V oblastech, kde k útokům vlků dochází opakovaně, se doporučuje výška alespoň 140 cm. Pro dosažení požadované velikosti stačí stávající oplocení doplnit o další řadu vodiče nebo jiný druh optické bariéry. Kromě toho je potřeba udržovat vodiče za každých okolností napnuté a zafixované.
Nemáte-li s instalací elektrického ohradníku žádné zkušenosti, potěší vás, že jsme pro vás připravili článek o základní montáži. Pokud si s instalací nechcete dělat hlavu, můžete využít služeb profesionální montážní firmy, která má v této oblasti dlouholeté zkušenosti.
Náš tip: Obáváte se, že vlk oplocení přeskočí nebo přešplhá? Opatřete váš elektrický ohradník tzv. zradidly, což jsou barevné pásky z látky či plastu. Proti vlkům se nejvíce osvědčila zradidla v modrém, modro-bílém a červeném provedení. Pamatujte však na to, že se jedná pouze o doplňkový a dočasný způsob ochrany, který vyžaduje pravidelnou obměnu.
Ohradníkovou síť tvoří vodorovné řady vodivých lanek a svislé řady lanek z nevodivého materiálu. Její stabilitu a pevnost zajišťují mobilní sloupky z odolného plastu. Pokud chcete z vodivé sítě vytvořit celé oplocení proti vlkům, doporučujeme použít do rohů ohrady pevné ohradníkové sloupky z recyklovatelného plastu. O tom, že je instalace elektrické sítě rychlá a snadná, se můžete přesvědčit v našem dalším článku.
K vytvoření klasického elektrického oplocení můžete využít plastové sloupky, kovové tyčky nebo sklolaminátové tyčky. Do rohů ohrady a ke vchodovým bránám použijte kůly z recyklovatelného plastu. Sloupky, tyčky a kůly budou vodiče držet ve správné poloze, vymezí celý prostor elektrické ohrady a dodají zařízení potřebnou stabilitu. Stěžejní je také upevnění vodičů pomocí izolátorů a správné uzemnění.
Mnozí odborníci se shodují na tom, že ideální způsob ochrany před útoky vlků představuje tzv. dvojité elektrické oplocení. Vytvoříte jej tak, že nainstalujete dvě řady oplocení s rozestupem alespoň 2 m. Je pouze na vás, zda zkombinujete trvalý pevný plot a elektrický ohradník, nebo chovaná zvířata ochráníte pomocí dvou elektrických ohradníků. Hlavní je, aby elektrický ohradník tvořil vnější část oplocení. Dvojitý elektrický ohradník bude skvělou volbou do svahovitého či jinak nerovného terénu.
Elektrické ohradníky proti vlkům mohou sloužit k celoročnímu chovu hospodářských zvířat. Velice často se instalují v horských a podhorských oblastech, kde si během zimy musí poradit s nízkými teplotami, ledem a sněhem.
Silná pokrývka sněhu může fungovat jako izolant a narušit základní princip fungování elektrického ohradníku. Proto instalujte zapojení tak, aby se daly samostatně vedené dolní vodiče vypnout a nesnižovaly v důsledku sněhové pokrývky výkon ohradníku.
Skvělým řešením je i tzv. plus-minus vedení, v rámci kterého jsou oba vodiče (minusový a plusový pól) vedeny souběžně vedle sebe a k impulsu dochází při jejich propojení. Vlk tak může být odstrašen, aniž by byl v kontaktu se zemí. Přečtěte si, jak instalovat Plus-Minus vedení bez zemnění.
Přemýšlíte, co dalšího by se vám mohlo hodit? V naší široké nabídce příslušenství naleznete užitečné produkty, které využijete při instalaci a provozu elektrického ohradníku proti vlkům. Ujistěte se, že vám nechybí následující vybavení:
Máte-li doplňující dotazy k výběru elektrického ohradníku proti vlkům, neváhejte se na nás obrátit. Naše odborníky zastihnete na telefonním čísle +420 730 893 828 nebo e-mailové adrese info@fencee.cz. Jsme česká rodinná firma s více než 17 lety zkušeností v oboru. Zajímá-li vás, proč elektrický ohradník ztrácí napětí, nebo jak se zbavit kuny v motoru auta, přečtěte si naše další články.
Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou
Potřebujete radu? Jiří Stolín
Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.
Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.
Komentáře ke článku
Vložit komentář