Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Pachový ohradník, nebo elektrický plot? Poradíme vám s výběrem

Pachový ohradník, nebo elektrický plot? Poradíme vám s výběrem

Rozhodujete se, jak chránit své pole, zahrádky, pastviny nebo třeba hospodářská zvířata? Nevíte, zda bude lepší volbou elektrická ohrada či chemický odpuzovač zvěře? Tak jste na správném místě. Níže se dozvíte veškeré základní informace včetně kladů a záporů obou zařízení. 

Pachová ohrada neboli chemický ohradník, je rychlé, levné a účinné řešení pro každého, kdo chce minimalizovat škody zapříčiněné zvěří a ochránit si tak dané území. Pachový ohradník funguje na principu speciální pěny nebo jiného nosiče napuštěného koncentrátem, jež přirozeně odpuzuje zvěř. Nosiče lze aplikovat na ploty, kůly či stromy. Pěnové zásoby s postupem času vytečou a díky UV záření se z nich uvolní zápach s různou kombinací složek. Odpuzovací účinek působící na smysly zvěře je založen převážně na pachu predátora.

Elektrický ohradník rovněž chrání lokalitu před zvěří. Při styku s ohradou dostává zvěř velmi krátký intenzivní impuls (méně než 0,0003 sec.) a v jeho důsledku si postupně buduje k elektrickému zařízení respekt. V neposlední řadě je důležité zmínit, že ani jeden typ ohradníku zvířeti neubližuje.

Elektrický ohradník se skládá z elektrického generátoru a ohrazení vytyčeného sloupky a vodiči. Elektrický generátor zásobuje vedení ohradníku proudovými impulsy. Tyto impulsy jsou charakteristické vysokým napětím a velmi krátkým trváním (méně než 0,0003 sec.). Nicméně zásah elektrickým proudem je velmi nepříjemný a zvířata se učí rychle ohradník respektovat. Elektrický ohradník není jen fyzická,…

Číst více

Využití pachového ohradníku

Pachové ohradníky slouží zejména k přesunu zvěře mimo nebezpečné lokality jako je okolí silnic, ale i k ochraně vašich polí, vinic nebo pastvin před lesní zvěří nebo kunou, lasicí a vydrou. Zvláště vhodné je používat pachové ohradníky v hůře přístupných místech a v oblastech s velkou hustotou vegetace, kde by se špatně instaloval elektrický ohradník. Pěna pachového ohradníku v dané lokalitě zvěř odpuzuje, a tudíž tam zvěř nechce setrvávat.

S pachovým ohradníkem ale úzce souvisí také údržba. Aby byla pěna účinná, měli byste ji správně aplikovat alespoň 4× ročně. Do pěny se pak aplikují koncentráty. V naší nabídce najdete koncentráty proti černé zvěři, proti vysoké zvěři, proti kunám a lasičkám nebo koncentrát proti vydrám k ochraně vašich rybníků a jezírek. Dále také koncentráty proti krtkům a na ochranu srnčat v době senoseče.

V ideálním případě by mělo mít používání chemické ohrady následující účinky

 • chráněná oblast není cílovou lokací zvěře
 • zvěř nemá motivaci v dané oblasti setrvávat
 • zvěř obejde chráněnou oblast

Nabízíme kompletní ověřené řešení českých pachových ohradníků PACHO­-LEK® pro většinu druhů zvířat. Pachové ohradníky slouží k ochraně před čer­nou a vysokou zvěří. Skvěle poslouží k ochraně proti kuně, lasičce nebo vydře. Spolehlivě ochrání také vaše zahrady, vinice nebo ovocné sady. Pachové ohradníky na ochranu srnčat zachrání ročně stovky kusů zvířat. Pachové ohradníky jsou velmi často…

Přejít do kategorie

Jaké jsou výhody a nevýhody pachového ohradníku?

Výhodou pachového ohradníku je především finanční nenáročnost a rychlé řešení. Daný koncentrát aplikujete pouze skrze pěnu nebo jiný nosič v dané lokalitě. Díky této jednoduché instalaci je pachový ohradník ideální do jakkoliv náročných podmínek terénu. Může se tak jednat o planinu, ale i kopcovité území s hustou vegetací

Nicméně pachový ohradník netvoří 100% ochranu. Často lze mluvit o prvotním šoku zvěře, a tím pádem může dříve nebo později dojít k úplné ztrátě účinnosti zařízení. Po překonání prvního střetu s pachovým ohradníkem totiž zvěř nemusí mít problém se dané lokalitě opět přiblížit, zvlášť jedná-li se o záhony, na kterých máte vypěstované nějaké dobroty. Po uplynutí určité doby je tak více než pravděpodobné, že zvíře na zápach přestane brát sebemenší ohledy

Z toho důvodu je dobré pachové ohradníky využívat v kombinaci s elektrickým ohradníkem, který je nejspolehlivější v ochraně pozemků. Je také velice důležité dodržovat pravidelnost doplňování koncentrátů. Pečlivá údržba je tak hlavním negativním prvkem, neboť si musíte vyhradit čas, abyste prošli celou ohradu a obnovili náplně do nosičů.

Kde se pachové ohrady používají?

Pachové ohradníky se hojně využívají okolo silnic. Mimo to se ale s pachovými ohradníky setkáte i v rámci ochrany pozemků, jako mohou být rybníky a jezera, či louky a vinohrady. V zemědělství pachové ohradníky naleznou využití nejen pro ochranu pozemků, ale i pro ochranu zvěře, jako mohou být srnčata ve vysoké trávě.

S chemickým ohradníkem se velmi často setkáte v Německu, kde tvoří již od roku 1990 nedílnou součástí mnoha silnic. Důsledek používání tohoto zařízení můžeme sledovat například v procentuálním úbytku srážek se zvěří. Zatímco průměrně jde o 76 %, v jednotlivých případech dosahuje snížení až ke 100 %. Tento systém odpuzování zvěře se využívá také v Česku, Rakousku, Švýcarsku nebo Španělsku.

Instalace pachového ohradníku

Jak už bylo řečeno výše, instalace je velice jednoduchá. Budete potřebovat pouze dřevěné kůly, nebo můžete využít stromy, na které připevníte adaptéry pro nosiče. Do adaptérů umístíte nosiče nebo aplikujete pěnu, a následně do třech bodů po dobu jedné sekundy aplikujete koncentrát pachové látky. Pro efektivitu je důležité dodržovat pravidelné doplňování, tedy 4× ročně. Nezapomeňte ani na ochranné rukavice, abyste se vyhnuli styku s chemikáliemi.

Jak funguje elektrický ohradník?

Elektrický ohradník působí nejen jako fyzická, ale i psychická překážka, a je proto velmi účinný. Vhodný je pro koně, drůbež, ovce, psy, kočky a mnoho dalších druhů. Poslouží ale také jako ochrana pozemků před lesní zvěří. Správně zapojený elektrický ohradník vám zajistí spolehlivou ochranu před nežádoucími škodami. Zařízení se skládá z generátoru neboli zdroje a ohrazení vytyčeného sloupky a vodiči. Generátor zásobuje vedení ohradníku proudovými impulsy, které jsou specifické vysokým napětím a krátkým trváním. Zásah je pro zvíře velmi nepříjemný, ale nijak neubližuje. Hlavní je, aby se díky němu zvíře naučilo elektrický ohradník rychle respektovat. 

Co je důležité pro správnou funkčnost elektrického ohradníku? Prvním krokem je už samotný výběr vhodného generátoru. Jednotlivé modelové řady generátorů nabízí různé funkce a vlastnostiZdroj pro elektrický ohradník vybírejte podle zvířete, délky ohrady a náročnosti porostu.

Benefity elektrického ohradníku

 • rychlá a nenáročná montáž
 • vodotěsnost
 • lze namontovat i kolem jezírka
 • nezpůsobuje zvířatům žádná zranění
 • představuje dlouhodobé bezpečnostní řešení 
 • chrání jak před zvěří, tak i samotná zvířata v ohradě
 • je odolný vůči povětrnostním podmínkám

Jak instalovat elektrický ohradník?

Sestavení elektrického ohradníku je rychlé a snadné. Postupujte podle návodu a dodržujte zásady pro správnou funkčnost ohrady. Zhlédněte i naše názorné video nebo si přečtěte další články z poradny. Spoustu jiných užitečných rad najdete také na našem blogu, kde se dozvíte více o výběru elektrického ohradníku pro konkrétní zvíře. Pokud byste si nevěděli rady, neváhejte se nám ozvat. Využít můžete také naše partnery, kteří se zabývají profesionální montáží elektrických ohradníků.

Moderní chytrá farma fencee – ovládejte své ohradníky odkudkoli na světe

Abychom vám ušetřili čas a náklady, vyvinuli jsme světově unikátní řešení elektrických ohradníků. Vaše elektrické ohrady tak můžete pohodlně ovládat a kontrolovat z jakéhokoliv místa na světě. Celý systém funguje bez SIM karty – stačí si tak bezplatně stáhnout aplikaci fencee Cloud v App Store či Google Play. Systém není omezen na počet zařízení. 

Díky chytré farmě tak jednoduše můžete:

 • kontrolovat online aktuální stav a informace všech spárovaných zařízení
 • zobrazit přehledný průběh naměřených hodnot za posledních 7 dní
 • sledovat a nastavovat hodnoty baterie, napětí, kvalita uzemnění a výkon, vypínat a zapínat jednotlivá zařízení
 • nastavovat krajní hodnoty pro vyslání alarmu na jednotlivých ohradách
 • zobrazit seznam všech připojených zařízení
 • rozmístit své zařízení na konkrétní polohu pro snadnou orientaci nad chytrou farmou, následně se tak můžete z mapy přímo prokliknout na konkrétní zařízení

Jak moderní chytrá farma funguje?

Pomocí produktů chytré farmy a RF technologie můžete elektrické ohradníky ovládat a kontrolovat pohodlně z mobilního telefonu přes aplikaci fencee Cloud nebo z webového rozhraní vašeho počítače. Nepotřebujete tak SIM kartu ani jiné náklady na provoz, protože přenos informací probíhá přes rádiovou frekvenci. Díky moderní farmě vám tak ke kontrole ohradníků z jakéhokoli místa postačí jen stabilní internetové připojení.

Pro více informací o moderní farmě doporučujeme zhlédnout následující video. Prohlédnout si můžete také náš miniweb o moderní chytré farmě nebo blogový článek ze života s moderní farmou.

Abychom našim zakáznikům ušetřili ještě více náklady a čas s běháním kolem elektrických ohradníků, vyvinuli jsme jedinečný a inovativní systém ovládání ohradníků na dálku. S Moderní Chytrou Farmou fencee nyní můžete své elektrické ohrady ovládat a monitorovat na dálku odkudkoliv na světě.

Přejít na článek

Mějte pod kontrolou více ohrad najednou

Pro současné ovládání více ohrad nabízíme centrální zařízení FENCE GATEWAY GW100, se kterým můžete mít pod kontrolou až 12 generátorů nebo kontrolních monitorů. Toto zařízení lze jednoduše připojit na fencee Cloud, tudíž budete moci elektrický ohradník ovládat z telefonu či webového rozhraní. Alternativou, díky které budete schopni kontrolovat až 6 generátorů, je centrální zařízení FENCE GATEWAY GW10. Toto zařízení ale nenabízí možnost připojení na fencee Cloud, a tak nepočítejte s pohodlným ovládáním ohrad z jakéhokoliv místa na světě.

Centrální ovládací zařízení pro elektrické ohradníky FENCE WiFi GATEWAY GW100

Zařízení pro vzdálenou kontrolu a ovládání RF generátorů fencee mobilním telefonem nebo…

4 999 Kč s DPH Skladem
Detail produktu

Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme a poradíme. Obrátit se můžete buď na technické oddělení info@fencee.cz, případně lze využít live-chatu s našimi poradci. Na závěr také doporučujeme nahlédnout do našeho blogu, kde najdete další zajímavé informace o elektrických ohradnících, moderní chytré farmě a nechybí zde ani zkušenosti našich zákazníků.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Odebírejte novinky a už vám nic neunikne.

Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.