Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Pachový ohradník, nebo elektrický plot? Poradíme vám s výběrem

Pachový ohradník, nebo elektrický plot? Poradíme vám s výběrem

Rozhodujete se, jak chránit své pole, zahrádky, pastviny nebo třeba hospodářská zvířata? Nevíte, zda bude lepší volbou elektrická ohrada či odpuzovač zvěře? Tak jste na správném místě. Níže se dozvíte veškeré základní informace včetně kladů a záporů obou zařízení. 

Pachový ohradník slouží k přesunu zvěře mimo nebezpečné lokality jako jsou silnice, pole, pozemky, louky a pastviny. Jeho primárním úkolem je zajistit, aby zvěř v daných oblastech vůbec nesetrvávala. Elektrický ohradník oproti tomu chrání nejen lokalitu před zvěří, ale i samotná zvířata v ní. Při styku s ohradou dostává zvěř velmi krátký intenzivní impuls (méně než 0,0003 sec.) a v jeho důsledku si postupně buduje k elektrickému zařízení respekt. V neposlední řadě je důležité zmínit, že ani jeden typ ohradníku zvířeti neubližuje.

Využití pachového ohradníku

Pachová ohrada neboli chemický ohradník, je rychlé, levné a především účinné řešení pro každého, kdo chce minimalizovat škody zapříčiněné zvěří. Díky speciální pěně nebo jinému nosiči napuštěným koncentrátem přirozeně odpuzuje zvěř. Nosiče lze aplikovat jednorázově nebo vícekrát pomocí dávkovací pistole na ploty, kůly či stromy. Pěnové zásoby s postupem času vytečou a díky UV záření se z nich uvolní zápach s různou kombinací složek. Odpuzovací účinek působící na smysly zvěře je založen na kombinaci zápachu, hluku a pohybu vozidel. Aby byla pěna účinná, měli byste ji správně aplikovat nejméně 2 × ročně. V případě užití koncentrátu je doplnění látky nutné již po několika týdnech – jedině tak totiž docílíte navýšení účinnosti ohrady o dalších pár měsíců. 

V ideálním případě by mělo mít používání chemické ohrady následující účinky

 • chráněná oblast není cílovou lokací zvěře
 • zvěř nemá motivaci v dané oblasti setrvávat
 • zvěř obejde chráněnou oblast

Proč nemusí být pachový ohradník vhodným řešením?

To, že zvěř nevstoupí na plochu chráněnou chemickými prostředky, nemusí nutně signalizovat účinnost zápachu. Často lze mluvit pouze o prvotním šoku a tím pádem může dříve nebo později dojít k úplné ztrátě účinnosti zařízení. Po překonání prvního střetu s pachovým ohradníkem totiž zvěř nemusí mít problém se dané lokalitě opět přiblížit, zvlášť jedná-li se o záhony, na kterých máte vypěstované nějaké dobroty. Po uplynutí určité doby je tak více než pravděpodobné, že zvíře na zápach přestane brát sebemenší ohledy. Z tohoto důvodu je k zabránění vstupu na váš pozemek vhodnější elektrický ohradník.

Kde se pachové ohrady používají?

S chemickým ohradníkem se velmi často setkáte v Německu, kde tvoří již od roku 1990 nedílnou součástí mnoha silnic. Ze statistických údajů vyplývá, že zde můžeme nalézt až 30 000 km, které jsou chráněny právě pachovým ohradníkem. Důsledek používání tohoto zařízení můžeme sledovat například v procentuálním úbytku srážek se zvěří. Zatímco průměrně jde o 76 %, v jednotlivých případech dosahuje snížení až ke 100 %. Tento systém odpuzování zvěře se využívá také v Rakousku, Švýcarsku nebo Španělsku.

Jak funguje elektrický ohradník?

Elektrický ohradník působí nejen jako fyzická, ale i psychická překážka, a je proto velmi účinný. Vhodný je pro koně, drůbež, ovce, psy, kočky a mnoho dalších druhů. Poslouží ale také jako ochrana pozemků před lesní zvěří. Správně zapojený elektrický ohradník vám zajistí spolehlivou ochranu před nežádoucími škodami. Zařízení se skládá z generátoru a ohrazení vytyčeného sloupky a vodiči. Generátor zásobuje vedení ohradníku proudovými impulsy, které jsou specifické vysokým napětím a krátkým trváním. Zásah je pro zvíře velmi nepříjemný, ale nijak neubližuje. Hlavní je, aby se díky němu zvíře naučilo elektrický ohradník rychle respektovat. 

Co je důležité pro správnou funkčnost elektrického ohradníku? Prvním krokem je už samotný výběr vhodného generátoru. Jednotlivé modelové řady generátorů nabízí různé funkce a vlastnosti. Generátor vybírejte podle zvířete, délky ohrady a náročnosti porostu.

Benefity elektrického ohradníku

 • rychlá a nenáročná montáž
 • vodotěsnost
 • lze namontovat i kolem jezírka
 • nezpůsobuje zvířatům žádná zranění
 • představuje dlouhodobé bezpečnostní řešení 
 • chrání jak před zvěří, tak i samotná zvířata v ohradě
 • je odolný vůči povětrnostním podmínkám

Jak instalovat elektrický ohradník?

Sestavení elektrického ohradníku je rychlé a snadné. Postupujte podle návodu a dodržujte zásady pro správnou funkčnost ohrady. Zhlédněte i naše názorné video nebo si přečtěte další články z poradny. Spoustu jiných užitečných rad najdete také na našem blogu, kde se dozvíte více o výběru elektrického ohradníku pro konkrétní zvíře. Pokud byste si nevěděli rady, neváhejte se nám ozvat. Využít můžete také naše partnery, kteří se zabývají profesionální montáží elektrických ohradníků.

Moderní chytrá farma fencee – ovládejte své ohradníky odkudkoli na světe

Abychom vám ušetřili čas a náklady, vyvinuli jsme světově unikátní řešení elektrických ohradníků. Vaše elektrické ohrady tak můžete pohodlně ovládat a kontrolovat z jakéhokoliv místa na světě. Celý systém funguje bez SIM karty – stačí si tak bezplatně stáhnout aplikaci fencee Cloud v App Store či Google Play. Systém není omezen na počet zařízení. 

Díky chytré farmě tak jednoduše můžete:

 • kontrolovat online aktuální stav a informace všech spárovaných zařízení
 • zobrazit přehledný průběh naměřených hodnot za posledních 7 dní
 • sledovat a nastavovat hodnoty baterie, napětí, kvalita uzemnění a výkon, vypínat a zapínat jednotlivá zařízení
 • nastavovat krajní hodnoty pro vyslání alarmu na jednotlivých ohradách
 • zobrazit seznam všech připojených zařízení
 • rozmístit své zařízení na konkrétní polohu pro snadnou orientaci nad chytrou farmou, následně se tak můžete z mapy přímo prokliknout na konkrétní zařízení

Jak moderní chytrá farma funguje?

Pomocí produktů chytré farmy a RF technologie můžete elektrické ohradníky ovládat a kontrolovat pohodlně z mobilního telefonu přes aplikaci fencee Cloud nebo z webového rozhraní vašeho počítače. Nepotřebujete tak SIM kartu ani jiné náklady na provoz, protože přenos informací probíhá přes rádiovou frekvenci. Díky moderní farmě vám tak ke kontrole ohradníků z jakéhokoli místa postačí jen stabilní internetové připojení.

Pro více informací o moderní farmě doporučujeme zhlédnout následující video. Prohlédnout si můžete také náš miniweb o moderní chytré farmě nebo blogový článek ze života s moderní farmou.

Abychom našim zakáznikům ušetřili ještě více náklady a čas s běháním kolem elektrických ohradníků, vyvinuli jsme jedinečný a inovativní systém ovládání ohradníků na dálku. S Moderní Chytrou Farmou fencee nyní můžete své elektrické ohrady ovládat a monitorovat na dálku odkudkoliv na světě.

Přejít na článek

Mějte pod kontrolou více ohrad najednou

Pro současné ovládání více ohrad nabízíme centrální zařízení FENCE GATEWAY GW100, se kterým můžete mít pod kontrolou až 12 generátorů nebo kontrolních monitorů. Toto zařízení lze jednoduše připojit na fencee Cloud, tudíž budete moci elektrický ohradník ovládat z telefonu či webového rozhraní. Alternativou, díky které budete schopni kontrolovat až 6 generátorů, je centrální zařízení FENCE GATEWAY GW10. Toto zařízení ale nenabízí možnost připojení na fencee Cloud, a tak nepočítejte s pohodlným ovládáním ohrad z jakéhokoliv místa na světě.

Centrální ovládací zařízení pro elektrické ohradníky FENCE WiFi GATEWAY GW100

Zařízení pro vzdálenou centrální kontrolu a ovládání RF generátorů fencee power DUO RF…

6 999 Kč s DPH Skladem více než 5 ks
Detail produktu

Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme a poradíme. Obrátit se můžete buď na technické oddělení info@fencee.cz, případně lze využít live-chatu s našimi poradci. Na závěr také doporučujeme nahlédnout do našeho blogu, kde najdete další zajímavé informace o elektrických ohradnících, moderní chytré farmě a nechybí zde ani zkušenosti našich zákazníků.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*

Sledujte nás na
sociálních sítích