Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Jak ochránit okrasné jezírko a chovný rybník před vydrou

Jak ochránit okrasné jezírko a chovný rybník před vydrou

Rybníčky a jezírka představují nejen okrasný prvek, ale i prostor pro chov ryb. Právě z toho důvodu se stávají častým terčem útoků vydry říční, pro kterou ryby představují primární zdroj obživy. Naštěstí ale existují účinná preventivní opatření, díky kterým lze řádění vydry předejít. V tomto článku se zaměříme na efektivní metody ochrany chovných rybníků a jezírek před touto lasicovitou šelmou.

Škody způsobené vydrou říční

Jediným druhem vydry, který se vyskytuje na našem území, je vydra říční neboli vydra evropská. Ačkoli jde o na první pohled roztomilou malou šelmu, mnohým chovatelům či rybářům způsobují vydry jen těžko vyčíslitelné škody. Jedná se o masožravce, který obývá vodní i suchozemské prostředí. Potrava vydry sestává především z ryb o velikosti 10–30 cm. Nepohrdne ale ani většími rybami nebo jinými vodními i suchozemskými živočichy jako např. korýši, měkkýši, obojživelníky a drobnými savci.

Lovný revír vydry říční se rozpíná až po 30 km vodního toku. Během noci, kdy je vydra říční nejaktivnější, přitom urazí až 10 km. V bezpečí bohužel nejsou ani jezírka, která se nenacházejí bezprostředně u vodního toku. Vydra říční totiž dokáže po setmění urazit i poměrně velkou vzdálenost na souši. 

V praxi si vydra říční počíná až překvapivě rychle. Takové okrasné zahradní jezírko dokáže vylovit klidně během jedné či dvou nocí. Mnohdy si proto chovatelé všimnou, že jejich pozemek navštívila vydra, až když je příliš pozdě. Kromě lovení ryb vydry způsobují i další škody. Svým trusem a zbytky ryb znečišťují okolí vodních ploch. Také se ukazuje, že ryby, které útok přežijí, trpí nadměrným stresem, který může v krajních případech vést i k uhynutí.

Ochrana jezírka a rybníku aneb jak legálně vyhnat vydru

Z výše uvedeného plyne jediné – před vydrou je potřeba ryby chránit, a to zavčas. Pokud vaše jezírko či rybník vydra v minulosti již navštívila, je pravděpodobné, že se vrátí. Jestli s výskytem vydry nemáte dosud žádné zkušenosti, pamatujte, že kdo je připraven, není překvapen. Zkušenosti chovatelů bohužel svědčí o tom, že vydry nejsou pro ryby jedinou hrozbou. To stejné platí také pro kočky a volavky, které dokáží v rybníčcích a jezírkách napáchat obdobné škody. 

Pozor! Přemýšlíte, jak se zbavit vydry říční? Nezapomeňte, že jde o ohrožený živočišný druh, který je zvlášť chráněný zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ale i mnohými mezinárodními úmluvami. Vydry je zakázáno lovit, odchytávat pomocí jedovatých návnad či nášlapných pastí, nebo jim jinými způsoby ubližovat. Na to, jak vydry spolehlivě a současně bezpečně odehnat, se podíváme na následujících řádcích.

Spolehlivá ochrana před vydrami – kombinace pachového a elektrického ohradníku

Dvojité zabezpečení vodních ploch, které poskytuje 100% ochranu před vydrami. To je kombinace pachového a elektrického ohradníku, díky které se nebudete muset bát, že si vydra počíhá na vaše KOI kapry, okrasné ryby či jiné vodní živočichy. Zatímco elektrický ohradník poskytuje trvalou a vysoce efektivní ochranu proti vydrám, pachový ohradník se vyjímá zvýšenou flexibilitou, jelikož ho lze aplikovat i tam, kde se těžko sestavuje a udržuje elektrický ohradník. Dohromady se tyto odlišné preventivní metody skvěle doplňují a zajišťují všestrannou ochranu vašeho jezírka, rybníčku nebo sádky. Přečtěte si více o tom, v čem spočívají výhody a odlišnosti elektrického a pachového ohradníku.

Pokud máte rádi jednoduchá a praktická řešení, vsaďte na kompletní sadu pachového a elektrického ohradníku proti vydrám, ve které naleznete veškeré základní komponenty pro dvojitou ochranu vodní plochy. Součástí sady je mimo jiné síťový generátor české výroby fencee mini M06 a pachový ohradník PACHO-LEK pro ochranu ryb před vydrami

Skvělé je, že pachový ani elektrický ohradník nenaruší estetický ráz vaší zahrady. Stačí k instalaci elektrického ohradníku použít diskrétní zelené lanko a zelené sloupky, které taktéž naleznete v kompletní sadě, a nenápadná plně funkční ohrada bude na světě. 

Náš tip: Před vydrami je mnohdy potřeba chránit i automobily. Pro tyto účely nabízíme speciální elektrickou podložku pod auto, díky které bude váš vůz chráněn nejen před vydrou, ale i kunou či lasicí.

Sada pachový + elektrický ohradník proti vydrám - ochrana jezírka, rybníka - síťový zdroj - lanko 100 m
SLEVA 15% s kódem LETO15

Sada pachový + elektrický ohradník proti vydrám - ochrana jezírka, rybníka - síťový zdroj - lanko 100 m

Speciální sada pachového a elektrického ohradníku pro 100% ochranu vodní plochy proti…

3 129 Kč s DPH Skladem více než 5 ks
Detail produktu

Elektrický ohradník proti vydrám

Elektrické ohradníky nabízí 100% ochranu proti vydrám a na rozdíl od pachových ohrad fungují jako psychická i fyzická překážka. Jedná se o dlouhodobou a účinnou formu ochrany před škůdci. Významnou předností je i fakt, že elektrický ohradník dokáže kromě vyder odradit i kočky a vodní ptactvo (volavky).

Vhodný elektrický ohradník k jezírku

Máte již pachový ohradník a chcete si přikoupit ten elektrický? Nebo jste se rozhodli vsadit pouze na elektrický ohradník proti vydrám? K ochraně rybníčku a jezírek před vydrami doporučujeme například set elektrického ohradníku se sítí nebo set elektrického ohradníku s lankem. Kromě kompletních sad elektrického ohradníku naleznete v naší nabídce i samostatné generátory a užitečné příslušenství. Nemáte-li v blízkosti vodní plochy přístup k elektrickému proudu, bude pro vás ideální volbou kombinovaný generátor, který lze napájet jak z baterie, tak i ze sítě. Prohlédněte si naši celou nabídku elektrických ohradníků proti vydrám.

Přejít rovnou k produktům Generátory elektrických ohradníků z modelových řad fencee mini M nebo fencee power DUO RF PDX spolehlivě ochrání vaše rybníky a jezírka před velmi chytrými vydrami. Oplocení je vhodné i proti vodnímu ptactvu, jako jsou například volavky. Podle výběru konkrétního zdroje pro elektrický ohradník můžete vytvořit ohradu až do 70 km. V nabídce máme i zdroje pro elektrický…

Číst více

Instalace elektrického ohradníku v blízkosti vody

Pokud přemýšlíte, zda je instalace elektrického ohradníku v blízkosti vody bezpečná, máme pro vás dobrou zprávu. Elektrické ohradníky vyrábíme tak, aby byly bezpečné jak pro majitele jezírek, tak rybáře a samozřejmě i zvířata nacházející se v jeho okolí. Cílem elektrického ohradníku je zamezit přístupu škůdce či predátora do vytyčeného území, nikoli mu ublížit. Tomu je přizpůsobena také intenzita proudových impulsů. Instalace elektrického ohradníku kolem jezírka či jiné vodní plochy s sebou ale samozřejmě nese jistá specifika. 

Detailní návod, jak správně vybrat a nainstalovat elektrický ohradník proti vydrám, naleznete v našem dalším blogovém článku. Dozvíte se zde, jak postupovat při klasické instalaci i speciálním vedení Plus-Minus, které funguje bez zemnění. Ať už zvolíte jakýkoli typ instalace, vždy při ní dodržujte zásady pro správnou funkčnost ohrady

Zvýšenou pozornost věnujte také následujícím opatřením, díky kterým bude provoz elektrického ohradníku efektivní, spolehlivý a bezpečný i v okolí vodních ploch:

  • generátor vždy udržujte za každých okolností v suchu
  • nikdy generátor nenechávejte ležet na zemi – namísto toho jej připevněte minimálně 20 cm nad zemí pomocí DIN lišty
  • dbejte na to, aby se vody nedotýkal žádný vodič ani jiný vodivý předmět
  • počítejte s náročnější údržbou elektrického ohradníku – zejména je potřeba v blízkosti zapojení pravidelně sekat trávu a jiné porosty 

Moderní Chytrá Farma – ovládejte elektrický ohradník na dálku

Láká vás pořízení elektrického ohradníku, ale o něco méně nutnost pravidelně kontrolovat jeho provoz? Abychom vám péči o elektrický ohradník co nejvíce usnadnili, vyvinuli jsme světově unikátní systém Moderní chytré farmy fencee

Díky produktům Moderní chytré farmy budete moci ovládat elektrický ohradník na dálku, čímž ušetříte mnoho času, úsilí i financí. Namísto toho, abyste museli každé ráno vstávat a fyzicky elektrický ohradník kontrolovat, můžete využít centrální zařízení FENCE WiFi GATEWAY GW100, které bude na dálku kontrolovat zdroje napětí za vás. Kontrolní Monitor MX10 za vás zase pohlídá vstupy a kritická místa na ohradě. 

Používání Moderní chytré farmy vám zajistí kontrolu nad elektrickým ohradníkem odkudkoliv, kde budete mít připojení k internetu, a navíc budete mít jistotu, že vás v případě poklesu napětí systém ihned informuje o závadě. K ochraně proti vydrám můžete využít například dálkově ovládaný generátor elektrického ohradníku fencee power DUO RF PDX10. Přečtěte si více o tom, jaké další benefity Moderní chytrá farma nabízí.

Abychom našim zakáznikům ušetřili ještě více náklady a čas s běháním kolem elektrických ohradníků, vyvinuli jsme jedinečný a inovativní systém ovládání ohradníků na dálku. S Moderní Chytrou Farmou fencee nyní můžete své elektrické ohrady ovládat a monitorovat na dálku odkudkoliv na světě.

Číst více

Pachový ohradník proti vydrám

Jelikož mají vydry velmi dobře vyvinutý čich, představuje pachový ohradník skvělý způsob, jak jim zamezit v přístupu k vodní hladině. Pachové ohradníky proti vydrám jsou oblíbené pro svou finanční nenáročnost a snadné použití v náročném terénu. Na druhou stranu je ale třeba počítat s tím, že neposkytuje 100% ochranu, a tak mnohdy slouží spíše jako doplňkový způsob ochrany.

Jak funguje pachový odpuzovač vyder

Jak už název napovídá, pachový ohradník uvolňuje do okolí ohrady pachovou látku, která odpuzuje škůdce od návštěvy určité oblasti. Důležité je vědět, že různým škůdcům jsou nepříjemné odlišné pachy. Proto za účelem ochrany ryb před vydrami používejte pouze speciální koncentráty, které jsou proti nim určené.

K vytvoření funkční pachové ohrady proti vydrám budete potřebovat následující komponenty:

Instalace pachového ohradníku k ochraně před vydrou

Máte vše potřebné? Pak se můžete pustit do samotné instalace. Pro maximální účinnost pachového ohradníku proti vydrám doporučujeme při instalaci postupovat následovně.

Začněte připevněním adaptéru na dřevěný kůl, případně kmen stromu, větev nebo plot. Poté vložte do adaptéru nosič pachové látky. Jednotlivé nosiče pachové látky by měly být umístěny zhruba 10 metrů od břehu a 5 metrů od sebe po obvodu vodní plochy. V následujícím kroku aplikujte koncentrát pachové látky ve třech bodech po dobu jedné sekundy. Aby byla pachová bariéra účinná co nejdéle, doporučujeme tento proces opakovat minimálně čtyřikrát ročně. Při instalaci pachové ohrady dejte pozor na to, že pracujete s chemikáliemi a měli byste proto používat ochranné pomůcky.

Dřevěný kůl pro pachový ohradník, 100×2,2×2,5 cm
SLEVA 15% s kódem LETO15

Dřevěný kůl pro pachový ohradník 100 × 2,2 × 2,5 cm

Rozměr: 100 × 2,2 × 2,5 cm
Materiál: dřevo
26 Kč
Dočasně nedostupné
Detail produktu
Adaptér k pachovému ohradníku pro nosič pachové látky BIO10
SLEVA 15% s kódem LETO15

Adaptér k pachovému ohradníku pro nosič pachové látky BIO10

Hmotnost: 20 g
Rozměr: 60 × 70 × 45 mm
Materiál: plech
25 Kč
Skladem více než 5 ks
Detail produktu
Nosič pachové látky BIO10-S - 20 ks
SLEVA 15% s kódem LETO15

Nosič pachové látky BIO10-S - 20 ks

Hmotnost: 70 g
V balení: 20 ks
230 Kč
Skladem více než 5 ks
Detail produktu
Nosič pachové látky BIO10-PO - 10 ks
SLEVA 15% s kódem LETO15

Nosič pachové látky BIO10-PO - 10 ks

Hmotnost: 50 g
Rozměr: 55 × 35 × 45 mm
V balení: 10 ks
218 Kč
Skladem více než 5 ks
Detail produktu
Pachový ohradník nosič pachové látky PU pěna - 750 ml
SLEVA 15% s kódem LETO15

Pachový ohradník nosič pachové látky PU pěna - 750 ml

Hmotnost: 850 g
Materiál: polyuretanová pěna na bázi aromatických izokyanátů
446 Kč
Skladem více než 5 ks
Detail produktu
Pachový ohradník proti vydrám - ochrana rybníku, jezírka - 250 ml
SLEVA 15% s kódem LETO15

Pachový ohradník proti vydrám - ochrana rybníku, jezírka - 250 ml

Pachový ohradník odpuzuje vydry, které se pohybují kolem chovných rybníků, jezírek,…

549 Kč
Skladem více než 5 ks
Detail produktu
Vytipováno celkem 6 produktů

Stále si nevíte rady?

Pro více informací o tom, jak vybrat a instalovat pachový ohradník pro konkrétní zvíře či jak použít elektrický ohradník k ochraně před zvěří, si neváhejte přečíst další blogové články. Mnoho praktických informací se dozvíte také v naší poradně.

V případě jakýchkoli doplňujících dotazů týkajících se (nejen) ochrany ryb před vydrami pomocí elektrického a pachového ohradníku se na nás neváhejte obrátit. Jsme česká firma, která se specializuje na výrobu generátorů pro elektrické ohradníky a která má s ochranou zvířat a pozemků před predátory bohaté zkušenosti. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím e-mailové adresy info@fencee.cz nebo telefonního čísla +420 730 893 828.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Odebírejte novinky a už vám nic neunikne.

Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.