Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Jak vybrat a sestavit elektrický ohradník proti vydrám

Jak vybrat a sestavit elektrický ohradník proti vydrám

Chováte ryby a obáváte se, že si na ně počíhá vydra říční? Nečekejte, až ke škodám dojde a připravte se na návštěvu této chytré šelmy s předstihem. K ochraně vašich rybníků a jezírek bude ideální volbou elektrický ohradník. Na dalších řádcích vás provedeme jeho výběrem a ukážeme vám, jak zapojení rychle a jednoduše sestavit.

Jaké škody dokáží vydry napáchat

Ačkoli je vydra říční širokou veřejností považována za nádhernou lasicovitou šelmu, pro hospodáře a rybáře představuje nejhorší noční můru. Způsobeno je to tím, že se vydra říční, jinak známá také jako vydra evropská, řadí mezi masožravce a živí se až z 80 % rybami. Kromě toho dokáže spořádat i kraby, raky, žáby, mladé vodní ptáky nebo třeba drobné savce. V praxi se tak často stává, že během chvíle zlikviduje celé hejno ryb a chovatelé ani nestíhají počítat způsobené škody. 

Velký vliv na potenciální regulaci vyder má fakt, že se jedná o vysoce ohrožené živočichy, kteří jsou dle české legislativy chráněni. Pokud potřebujete vydru říční odradit od svého rybníku, jezírka či jiného pozemku, musíte to učinit šetrně. Proto bude skvělou volbou elektrický ohradník, který představuje ideální kombinaci efektivní ochrany a bezpečnosti. 

Na co myslet před výběrem elektrického ohradníku

Existují záležitosti, ve kterých je dobré mít jasno, ještě než se do výběru elektrického ohradníku pustíte. V prvé řadě jde o to, v jakém prostředí plánujete zapojení instalovat. Zatímco na zahradní jezírko obklopené nízkou trávou postačí zdroj napětí o výkonu 0,3 J, k fungování elektrického ohradníku okolo většího jezírka se zarostlými břehy bude potřeba silnější zdroj s výkonem alespoň 1 J. 

Významnou roli hraje také délka zapojení. Zjednodušeně řečeno platí, že čím delší ohradník stavíte, tím výkonnější zdroj je nutný k tomu, aby bylo zajištěno dostatečné napětí po jeho celém obvodu. Dále si promyslete, zda budete mít v okolí zapojení přístup k elektrickému proudu. Jestli ano, můžete si pořídit síťový generátor. Pokud ale chcete zařízení provozovat pouze na baterii nebo od svého generátoru očekáváte více funkcí a univerzální použití, pak zvolte kombinovaný zdroj. V naší nabídce kombinované generátory poznáte podle zkratky DUO a lze je nabíjet jak ze sítě (230 V), tak i z běžné baterie (12 V).

Náš tip: Máte v okolí plánovaného zapojení přístup k elektrickému proudu, ale jedná se o poněkud vzdálený zdroj? Kromě koupě DUO generátoru pro vás máme ještě jedno řešení. Potřebné napětí můžete k ohradníku přivést pomocí vysokonapěťového kabelu, který lze schovat do země. V takovém případě si vystačíte s generátorem síťovým.  

Vhodné generátory pro elektrický ohradník na vydry

Elektrický ohradník se řadí mezi nejefektivnější způsoby ochrany nejen před vydrami, ale i dalšími škůdci a predátory, jako jsou např. kuny, divočáci, vlci nebo lesní zvěř. Jeho základ tvoří generátor, který ohradu zásobuje potřebným napětím. Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného zdroje elektrického ohradníku proti vydrám, máme pro vás několik tipů.

Naprostou novinkou v naší nabídce jsou kombinované generátory fencee mini DUO MD. Vyjímají se univerzálním použitím a funkcí Power Save, díky které lze generátor přepnout do úsporného režimu a podpořit tak výdrž připojené baterie. Vybrat si můžete například model fencee mini DUO MD06 nebo výkonnější variantu fencee mini DUO MD10. Přečtěte si o dalších funkcích lehce přenosných zdrojů fencee mini DUO MD

Vystačíte si se síťovým zdrojem? Pak by vás mohla zaujmout řada fencee mini M, která je speciálně navržena k ochraně proti malým škůdcům jako je vydra. Zdroje fencee mini M disponují ON / OFF tlačítkem, LED kontrolkou signalizující provoz zdroje a technologií SafeShock, jež zajišťuje maximální bezpečnost celého zapojení. Prohlédněte si třeba síťový zdroj fencee mini M03 či fencee mini M10.

Zůstaneme-li u zdrojů, které lze napájet pouze ze sítě, nabízí se nám ještě jedna zajímavá možnost. Generátor elektrického ohradníku fencee power P10 charakterizuje nízká spotřeba, výkon 1 J, vysoká odolnost a bezpečnostní technologie SafeShock. K ochraně před vydrami bude naprosto skvělou volbou mimo jiné proto, že jej můžete použít pro krátké, střední i dlouhé ohrady s maximální délkou 8 km. Zjistěte více o výhodách síťových generátorů fencee power P.

Potřebujete multifunkční generátor s kombinovaným provozem? Výstupní výkon 1 J, univerzální použití, LED kontrolky, BARGRAF signalizující výkon zdroje a možnost přepínání výkonu. To vše vám nabízí generátor fencee power DUO PD10. Velkým benefitem je, že díky kombinovanému napájení můžete generátor využít i v místech bez přístupu k elektrickému proudu.

Jak se říká, to nejlepší nakonec. V naší nabídce naleznete také kombinované generátory fencee power DUO RF PDX, které lze ovládat na dálku pomocí ovladače nebo mobilního telefonu. K ochraně proti vydrám je vhodný model fencee power DUO RF PDX10, který láká na nejnovější mikroprocesorovou technologii, kombinované napájení, výkon 1 J, možnost redukovat výstupní energii na 50 %, LED kontrolky, BARGRAF a mnoho dalšího. Naše unikátní RF generátory získaly v roce 2019 ocenění Zlatý Klas za inovativní přínos pro moderní zemědělství. Pro více informací o systému Moderní chytré farmy fencee věnujte pozornost blogové rubrice Život s Moderní Chytrou Farmou

Kompletní sady elektrického ohradníku proti vydrám

Abychom vám proces výběru a nákupu usnadnili, připravili jsme praktické sady elektrického ohradníku na vydry, které obsahují veškeré základní komponenty potřebné k instalaci. Dle individuálních potřeb si k setu můžete pořídit také nejrůznější příslušenství

Potřebujete ochránit své jezírko či rybníček? Dobrou volbou bude kompletní sada se síťovým generátorem a elektrickou mobilní sítí. Pokud vás zaujala naše nová řada malých přenosných zdrojů, vsaďte na set s generátorem fencee mini DUO MD02 a 100 m lankem. Při delší instalaci elektrického ohradníku lze využít sadu s výkonnějším zdrojem fencee mini DUO MD10 a 200 m páskou

Kromě výše zmíněných kombinací nabízíme také speciální set elektrického ohradníku pro vedení plus-mínus. Chcete-li, aby zapojení co nejvíce splynulo s okolním prostředím, bude pro vás ideální set s generátorem mini M03 a diskrétním zeleným lankem. Pro ty, jejichž prioritou je snadná montáž a demontáž, nabízíme také síťový zdroj a elektrickou síť o délce 50 m. Prohlédněte si naši celou nabídku kompletních setů a inspirujte se. 

Průvodce instalací elektrického ohradníku

Při instalaci elektrického ohradníku proti vydrám máte hned několik možností. Rozhodnout se můžete pro klasické zapojení nebo tzv. plus-minus vedení. Rozdíly lze spatřovat také v instalaci elektrického ohradníku kolem jezírka, rybníku nebo na souši. 

Klasické zapojení elektrického ohradníku na souši

Klasické zapojení vytvoříte tak, že natáhnete 4 řady vodičů ve výškách 10 cm, 20 cm, 30 cm a 40 cm. Vhodným vodičem bude kvalitní lanko nebo ohradníková páska. Prohlédněte si třeba zelené lanko, díky kterému bude celé zapojení vypadat nenápadně a diskrétně. K vytvoření funkčního zapojení můžete využít také elektrickou síť. Mezi výhody sítě elektrického ohradníku patří nenáročná instalace a možnost přemístění či smotání. 

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv vodiče, dalším krokem bude jejich upevnění. K tomu jsou potřeba plastové sloupky. Do rohů ohrady a k vchodovým bránám doporučujeme zvolit kůly z recyklovatelného plastu nebo pevné dřevěné kůly. Podcenit byste neměli ani uzemnění. Pokud nevíte, jak na to, náš přehledný návod k uzemnění elektrických ohradníků fencee je tu přímo pro vás.

Pozor! Myslete také na to, že klasický elektrický ohradník je vhodný k instalaci na rovných plochách. Pokud by byl instalován na hrbolatém povrchu, mohla by jej vydra v prohlubních podlézt a zařízení by tak nemuselo poskytnout dostatečně efektivní ochranu. 

Plus-minus vedení elektrického ohradníku proti vydrám

Ačkoli se o vydrách říká, že jsou na souši nemotorné, věřte, že to neplatí vždy. Někteří jedinci se vyjímají extrémní mrštností a nemusí se pohybovat pouze po zemi. Proto bylo vyvinuto tzv. Plus-Minus vedení elektrického ohradníku, jinak známé jako vedení bez zemnění. Hlavním benefitem je, že díky němu zvíře dostane odstrašující impuls i v případě, že nebude v kontaktu se zemí. Nejčastěji se využívá v boji proti kunám, lasičkám, toulavým kočkám a vydrám. 

Abyste vytvořili funkční Plus-Minus zapojení, musíte vést oba vodiče elektrického ohradníku souběžně vedle sebe. Snažte se zajistit, aby vydra nemohla překážku zdolat, aniž by se dotkla vodiče kladného i záporného pólu. Chcete-li se o fungování a využití Plus-Minus vedení dozvědět více, přečtěte si zkušenost pana Cetla, který se díky instalaci Plus-Minus zbavil kuny na půdě

Instalace elektrického ohradníku kolem jezírka

Jak jsme již zmínili, elektrický ohradník je hojně užíván k ochraně jezírek a rybníčků. V takovém případě je klíčové, abyste udrželi generátor v suchu a nenechali jej ležet na zemi. Ideální je připevnit zdroj elektrického ohradníku minimálně 20 cm nad zemí pomocí DIN lišty. Dbejte také na to, aby se vody nedotýkal žádný vodivý předmět. Pro bližší popis montáže elektrického ohradníku kolem jezírka doporučujeme navštívit naši poradnu.

Pozor! Při instalaci elektrického ohradníku v blízkosti vodních ploch počítejte také s náročnější údržbou. Abyste se vyhnuli zbytečným ztrátám napětí, nezapomínejte pravidelně sekat trávník či jiné porosty nacházející se v oblasti ohradníku.V případě nerovného terénu je vhodné použít více sloupků, tak abyste co nejlépe kopírovali terén. 

Užitečné příslušenství elektrického ohradníku na vydry

Chcete zajistit jednoduché používání a maximální efektivitu elektrického ohradníku? Zjistěte, jaké příslušenství elektrického ohradníku proti vydrám by vám mohlo přijít vhod:

Stále si nevíte rady?

Pokud máte jakékoli doplňující dotazy (nejen) na téma výběru a instalace elektrického ohradníku na vydry, rádi vám poradíme. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím telefonního čísla +420 730 893 828 nebo e-mailové adresy info@fencee.cz. Jsme česká firma s více než 17letými zkušenostmi s výrobou elektronických zařízení. Pro více inspirace a užitečných informací věnujte pozornost blogové rubrice Elektrický ohradník jako ochrana před zvěří, kde se například dozvíte, co pomáhá proti kunám v motoru auta

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Vinicio Alvarez

11. 05. 2023 15:27

Sumamente profesional, muy explicativo y entendible, incluso para quienes no conocen mucho sobre el tema. Felicidades.

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.