Přečtěte si o benefitech a komfortu chytrého elektrického ohradníku fencee podle slov uznávaného chovatele Shetlandských ovcí pana Romana Cieslara.
Chováte ryby v zahradním jezírku nebo rybníčku a obáváte se, že si na ně počíhají volavky? Pořiďte si elektrický ohradník, díky kterému ryby ochráníte před volavkami i dalšími škůdci. Na následujících řádcích vám poradíme, jak elektrický ohradník na volavky správně vybrat a sestavit.
Volavky patří k hojně rozšířeným vodním ptákům, kteří obývají pomalu tekoucí řeky, mokřiny, nádrže, ale i rybníčky a jezírka. V České republice se nejčastěji setkáte s volavkou popelavou, jež svou velikostí a postavou nápadně připomíná čápa. Další příbuzné volavky jsou v našich zeměpisných šířkách považovány za vzácné a ohrožené druhy.
Jak už jsme naznačili, volavky se stejně jako mnoho dalších vodních ptáků živí rybami. Problematické je, že jsou tito vodní ptáci (typicky kormoráni, potápky, racci a volavky) přemnožení, a proto způsobují chovatelům ryb čím dál větší škody. V praxi to vypadá většinou následovně. Predátoři na ryby dlouho číhají a poté je rychlým pohybem vytáhnou z vody a usmrtí. To vede k tomu, že se ryby dříve či později stáhnou od břehu a bojí se k němu přiblížit.
Volavky loví převážně během jara a podzimu, což se projevuje klesajícím počtem vylovených ryb. Chovatelům tak nezbývá nic jiného, než vysazovat velký počet ryb navíc. Kompenzováním škod, které volavky způsobují, se samozřejmě zvyšují celkové náklady na chov ryb.
Elektrický ohradník je spolehlivé zařízení, které volavkám zabrání v přístupu k vodní hladině. Pořídit by si ho měli chovatelé, kteří se obávají, že na jejich ryby zaútočí hejna hladových volavek, nebo se s touto situací již setkali a nechtějí, aby se opakovala. Ochraňte své kapry, pstruhy, jeseny, jesetery či karasy rychle a jednoduše. Zajímá-li vás, jak elektrický ohradník funguje, neváhejte si přečíst náš další článek.
Generátor neboli zdroj napětí je nepostradatelnou součástí každého elektrického ohradníku. Ještě než se pustíte do jeho výběru, měli byste mít jasno v několika základních otázkách:
Odpověď na první i druhou otázku vám pomůže správně určit, jak výkonný generátor budete potřebovat. Platí totiž jednoduché pravidlo: „Čím delší a vegetací zatíženější ohrada, tím výkonnější zdroj napětí.” O tom, jaké napětí má elektrický ohradník a proč může elektrický ohradník napětí ztrácet, zjistíte více v našich dalších článcích.
Co se týče přístupu k elektrickému proudu, i ten může být pro výběr elektrického ohradníku stěžejní. Víte-li, že se bude v blízkosti zapojení nacházet zásuvka, můžete si pořídit síťový zdroj. Ten stačí zapojit do zásuvky 230 V a lze ho používat s minimálními provozními náklady. Pokud se zásuvka u ohradníku nacházet nebude, nebo si potrpíte na pokročilejší funkce, bude pro vás ideální volbou kombinovaný zdroj. Hlavní výhodou kombinovaných generátorů je, že je můžete napájet jak ze sítě (230 V), tak i z běžné baterie (12 V). V naší nabídce je poznáte podle zkratky DUO.
Elektrický ohradník na volavky se nejčastěji instaluje kolem jezírek a rybníčků, kde bývá přístup k elektrickému proudu výjimkou. Proto doporučujeme volit spíše kombinované zdroje. Níže vám představíme tři řady DUO zdrojů a dvě řady síťových zdrojů, které jsou vhodné k ochraně před volavkami.
Začněme u přenosných generátorů fencee mini DUO MD, které jsou určeny pro citlivá zvířata menšího vzrůstu a k ochraně před drobnými predátory a škůdci. Kromě volavek zvládnou odradit například kočky, vydry a kuny. Výhodou této řady generátorů je nová funkce Power Safe, díky které se zvýší výdrž baterie. Dále disponují ON / OFF tlačítkem, LED diodami a bezpečnostní technologií Safe Shock. Vyberte si třeba model fencee mini DUO MD06 s výkonem 0,6 J nebo fencee mini MD10, jehož výstupní výkon činí 1 J.
Domácí elektrický ohradník s malými rozměry s výkonem 0,3 J. Kombinované napájení 230 V…
Naše další řada kombinovaných zdrojů fencee DUO PD je charakteristická svým univerzálním použitím, jednoduchou obsluhou a nízkou spotřebou. Kromě LED diod a LED bargrafu nechybí na přední straně zařízení ani ON / OFF tlačítko, pomocí kterého můžete manuálně přepínat mezi vysokým a polovičním výkonem zařízení. Benefitem je i moderní technologie, která zajišťuje efektivní využívání baterie a její delší výdrž – tzv. battery management.
Náš tip: O tom, že jsou zdroje fencee DUO PD špičkou na trhu, nejsme přesvědčeni pouze my. V roce 2018 získala tato modelová řada generátorů ocenění Zlatý Klas za inovativní přínos pro moderní zemědělství.
Umíte si představit, kolik času, úsilí a financí byste ušetřili, kdyby šlo elektrický ohradník ovládat na dálku? Ve fencee víme, že mnoho, a tak jsme vyvinuli unikátní systém Moderní Chytré Farmy. Pokud nevěříte, přečtěte si na našem blogu o tom, jak Chytrá Farma pomáhá v zoologických zahradách, na farmách nebo třeba v zemědělském družstvu.
Chcete-li ovládat elektrický ohradník proti volavkám na dálku, nabízí se vám hned dvě možnosti. Buď si můžete pořídit chytrý zdroj fencee power DUO RF PDX v setu s dálkovým ovladačem, nebo lze využít modernější metody dálkového ovládání pomocí internetového připojení a bezplatné aplikace fencee Cloud.
V druhém případě budete potřebovat chytrý generátor z řady fencee power DUO RF PDX (popř. generátor z řady energy DUO RF EDX), připojení k internetu, mobilní telefon nebo počítač a bezplatnou aplikaci fencee Cloud. Pořiďte si například model fencee power DUO RF PDX20 s výkonem 2 J nebo silnější zdroj fencee power DUO RF PDX50. K monitorování parametrů ohradníků a podávání informací na dálku využijete také Monitor MX10 a centrální zařízení FENCE WiFi GATEWAY GW100.
Pro ty z vás, kteří ví, že si vystačí se základními funkcemi a napájením ze sítě, nabízíme kvalitní síťové zdroje fencee. Vsadit můžete na modelovou řadu fencee mini M, která je vhodná pro citlivější zvířata, nebo univerzální zdroje fencee power P. Velice oblíbený je generátor fencee mini M02, který je přizpůsoben k speciálnímu Plus-Mínus vedení elektrického ohradníku. Z generátorů fencee power P lze vyzdvihnout např. model fencee power P40, jenž nabízí výstupní výkon 4 J a možnost instalace do délky až 38 km.
Milujete jednoduchá řešení? Inspirujte se při vybírání jednotlivých komponentů elektrického ohradníku našimi kompletními sety. Buď vám pomohou zorientovat se při výběru, nebo si kompletní sadu můžete rovnou zakoupit a v jednom kroku si pořídit všechny základní součásti k vytvoření funkčního zapojení. Dle individuálních potřeb a preferencí si k setu elektrického ohradníku stačí dokoupit příslušenství.
Pokud sháníte bezpečné oplocení pro vaše jezírko či chovný rybníček, mohla by vás zaujmout sada s ohradníkovou sítí o délce 50 m a síťovým zdrojem. Tato sada bude ideální především pro případy, kdy chcete rychle a jednoduše ochránit váš pozemek a postačí vám k tomu menší ohrada.
Další možností je kompletní set s DUO zdrojem a 100 m dlouhým lankem. Pokud hodláte elektrický ohradník instalovat na zahradě, potěší vás, že tato sada obsahuje také 10 plastových sloupků v diskrétní zelené barvě. Díky tomu nebude zapojení působit jako pěst na oko a současně zabráníte zvířatům v přístupu do zakázaných míst.
V neposlední řadě lze proti volavkám doporučit set elektrického ohradníku s DUO zdrojem, a vodivou páskou 200 m. V kompletním balení najdete přenosný generátor fencee mini DUO MD10, odolnou bílou pásku, plastové sloupky a zemnící tyč.
Preferujete-li síťové zdroje, máme pro vás ještě jeden tip. V naší nabídce najdete set elektrického ohradníku proti škůdcům, jehož součástí je síťový zdroj, 100 m dlouhé lanko, vysokonapěťový kabel, zemnící tyč a mobilní sloupky, pomocí kterých nainstalujete vodiče do výšky až 56 cm.
Prvním krokem k sestavení elektrického ohradníku je instalace vodičů. Proti volavkám nejvíce doporučujeme ohradníkovou síť nebo zelené diskrétní lanko. Pokud se rozhodnete pro první ze zmíněných možností, dejte si pozor na to, aby byla vždy síť dostatečně napnutá a nedocházelo k jejímu prověšení a ohýbání. V případě použití lanka myslete na to, že jej volavka nesmí snadno překonat. Veďte proto minimálně 3 řady vodičů ve výškách 20 cm, 35 cm a 70 cm.
Ať už jste zvolili síť či lanko, bude nutné vodič řádně upevnit. K tomu slouží mobilní plastové sloupky a kůly z recyklovatelného plastu. Při instalaci ohradníkové pásky použijte do rohů a na konec ohrady dřevěné kůly. Jednotlivé tyčky, sloupky a kůly umístěte s ohledem na místní podmínky cca 3–7 m od sebe.
Dalším nutným krokem je uzemnění. O tom, jak elektrický ohradník správně uzemnit, zjistíte více v dalším článku z naší poradny. Velice nápomocný by vám mohl být i detailní návod, jak instalovat elektrický ohradník v okolí vodních ploch, nebo následující video.
Instalace elektrického ohradníku v blízkosti jezírek, rybníčků či jiných vodních ploch má svá specifika. Základním pravidlem je, že se při provozu elektrického ohradníku nesmí žádný z vodičů dotýkat vody. V suchu je potřeba udržet i generátor. Dále se vyvarujte zatopení vodičů. Dotek vodní hladiny a vodiče sice neuškodí generátoru, ale dokáže způsobit značnou ztrátu napětí a nalákat ryby, aby se vodiči přiblížily, což by mohlo způsobit jejich uhynutí.
Pro úplnost je dobré zmínit, že provozování elektrického ohradníku v okolí vodních ploch vyžaduje náročnější údržbu. Dbejte zejména na pravidelné sekání porostů, které se nachází v místě instalace. Jedině tak lze předejít zbytečným ztrátám napětí. Pokud se potýkáte s nerovným terénem, použijte více sloupků, abyste co nejlépe kopírovali terén.
Kvalitní příslušenství má velký podíl na tom, že elektrický ohradník funguje spolehlivě, efektivně a jednoduše se ovládá. Podívejte se, co dalšího by se vám kromě generátoru mohlo hodit:
Máte-li jakékoli nejasnosti týkající se výběru či instalace elektrického ohradníku pro volavky, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme prostřednictvím telefonního čísla +420 730 893 828 nebo e-mailové adresy info@fencee.cz. Jsme česká rodinná firma, která se výrobou elektronických zařízení zabývá více než 17 let. Hledáte-li ohradník pro jiná zvířata než jsou volavky, vybírejte v nabídce zdrojů pro elektrický ohradník podle zvířete. Více informací o elektrických ohradnících naleznete v dalších blogových článcích nebo v poradně. Dozvíte se zde například, jak jsou naši zákazníci spokojeni s produkty fencee nebo co pomáhá proti kunám v motoru auta.
Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou
Potřebujete radu? Jiří Stolín
Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.
Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.
Komentáře ke článku
Vložit komentář